​Ten, jenž nahradil Banka: Ondra a Stardance? Je to blázen, já bych asi umřel studem

​Ten, jenž nahradil Banka: Ondra a Stardance? Je to blázen, já bych asi umřel studem

Články

Je mu pětatřicet let a má z olympiády v Soči bronzovou medaili. Ale to ještě jako Kanaďan. Teprve od letošní sezony závodí alpský lyžař Jan Hudec za Česko. Ke změně dresu ho přemluvil i Ondřej Bank s bratrem Tomášem a Hudec by teď na oplátku rád viděl Ondřeje zpět na svazích.

„Říkal jsem mu, že je blázen, když místo lyžování tancuje ve Stardance! Já bych to rozhodně nedal, asi bych umřel studem. Každopádně by bylo super, kdyby se vrátil. Měli bych parťáka, vytvořili bychom tým. To je vždycky znát,“ říkal Hudec v říjnu.

Narodil se v Šumperku a když mu bylo deset měsíců, tak spolu s rodiči emigroval (více čtěte ZDE). Nejprve vyrůstal v Německu, pak se usadil v Kanadě. Ale na Česko nikdy nezanevřel.

„Já su pyšný Moravák. Doufám, že přivedeme další talenty a dáme naši zemi zpět na mapu sjezdového lyžování.“

Coby Kanaďan byl na dvou olympiádách, ovládl dva závody Světového poháru a získal stříbro ze sjezdu na světovém šampionátu v roce 2007. Jenže s tamním svazem se rozkmotřil.

Jeho otec se navíc už před třemi lety do České republiky vrátil, Hudec junior si našel novou přítelkyni a společně se usadili na Olomoucku. „Všechno sedělo. Je to pro mě nový začátek.“

Tatínek je na něj pyšný, že u lyžování zůstal. Jen Hudcova maminka by si přála, aby se místo ježdění na svazích raději staral doma o zahrádku.

„Mamka je ještě v Kanadě a už šest let mi říká, ať toho lyžování nechám. Byla by radši, kdybych dělal něco jiného,“ směje se Hudec. „Ale mě to ohromně baví a chci přivábit nové lyžaře. Jednám s Olomouckým krajem i městem o větší podpoře sportu obecně.“

Česky mluví s přízvukem, občas zadrhává nebo si nemůže vzpomenout na správné slovo. Jako třeba v jednom ze společných videí s Ondřejem Bankem, kdy směrem k parťákovi kýval: Healthy. Jak se to řekne česky?

„Neumím se tak dobře v češtině vyjádřit, zato v angličtině jsem byl docela dobrý, to se musím pochválit! Dobře jsem psal a naučil se dobře používat všechny časy i odborná slova,“ vykládá.

A jak si uleví, když se v něm napumpuje vztek? „V češtině zní nadávky líp, anglicky to je docela neobvyklé. Rodina říká, že od té doby, co trávím hodně času s Ondrou a jeho bráchou, tak jsem se od nich nakazil.“

Letošního debutu v českém dresu se Hudec dočkal až napotřetí, neb dva předchozí závody Světového poháru byly kvůli nepříznivým podmínkám zrušeny. Ve Val d'Isere však bojoval s výbavou – super-G dokončil v hloubi pole, sjezd nedojel.

„Necítím se v lyžích a botách dobře. Řešili jsme to se servismany, ale může to trvat i několik měsíců. Teď mi to ve velké rychlosti vylamuje obě kolena ven z oblouku. Je to nebezpečné,“ vysvětlil.