Nabitý den. Na medaile útočí pětibojař Svoboda, oštěpařské trio i rychlostní kanoisté

Rio 2016
Rio 2016
2 Minuty čtení

Další český útok na medaile! V předposlední den olympijských soutěží v Riu de Janeiro bude česká výprava mít hned několik šancí na rozšíření medailové sbírky. Obhajovat londýnské zlato bude moderní pětibojař David Svoboda, ve finále je trio oštěpařů i rychlostní kanoisté.

Svobodovi úvodní šerm nevyšel tak jako v Londýně, kde ho vyhrál. V dalších disciplínách bude útočit ze sedmého místa, ale bodová ztráta na medailová místa je minimální. Jen vedoucí Rus Alexandr Lesun, stříbrný z letošního mistrovství světa, soupeřům hned na úvod hodně utekl.

„Výsledek je to celkem dobrý, přál bych si sice o pár vítězství víc. Ale jsem v závodě a bude to ještě zajímavé,“ povídal Svoboda po šermu. Během sezony se potýkal se zraněním kolene. Stará bolest se naštěstí během čtvrtečního závodu neozvala. „Spíše to ovlivnilo mojí přípravu. Nemohl jsem tolik závodit, neměl jsem oproti jiným tolik našermováno. Ke konci už mi trochu docházely síly.“

Nový král moderního pětiboje bude korunován těsně před půlnocí.

Oštěpařské trio

Oštěpař Vítězslav Veselý byl v Londýně čtvrtý, ale dodatečně by měl dostat bronz po diskvalifikaci dopingového hříšníka Oleksandra Pjatnycji z Ukrajiny. Teď by k němu rád přidal další medaili už bez čtyřletého odkladu. „Myslím, že na 87 nebo 88 metrech bude viset medaile. Spíš na 88, to by možná mohlo stačit. Tím, že vypadl Rahman, se hranice trochu snížila. Ale těžko říct,“ uvažoval Veselý po kvalifikaci. Ve finále jsou i dva další Češi – Petr Frydrych a Jakub Vadlejch.

Jejich soutěž začne v noci na neděli v 1:55.

O medaile na vodě

Český čtyřkajak se od bronzu v Londýně ještě nikdy nevracel z velké akce bez medaile a v roce 2014 na mistrovství světa v Moskvě stanul na nejvyšším stupni. Čtveřice Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba v pátek suverénně vyhrála rozjížďku a vyhnula se semifinále, takže mohla šetřit síly na boj o medaile. To přišlo vhod hlavně Havlovi, jehož trápily žaludeční potíže a jehož start byl ještě ve čtvrtek večer nejistý.

V průběhu pátečního odpoledne musel spolu s týmem vyřknout verdikt. Pojedu, nebo přenechám místo náhradníkovi Jakubu Špicarovi? Pravidla nařizovala oznámit případnou změnu v sestavě den před závodem. „Stál jsem před jedním z nejtěžších rozhodnutí v mém životě. Jsem rád, že se za mě kluci jednoznačně postavili a že jsem to zvládl,“ usmíval se Havel. O medaile budou bojovat v 15:12.

Ve finále (14:22) jsou i deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří byli v Londýně pátí.