​BEZ HRANIC: Jaký je hokej ve Skotsku? Překvapí úroveň i stadion v obchoďáku

Lifestyle
Lifestyle
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Říkají vám něco týmy jako Glasgow Clan, Belfast Giants nebo Dundee Stars? Pokud nesledujete ostrovní hokejovou ligu, tak o nich asi slyšíte poprvé. Hokej ve Velké Británii ale začíná získávat na popularitě, i když fotbalu nebo ragby stále nesahá ani po kotníky. Český obránce Michal Gutwald strávil ve Skotsku dvě sezony a vypráví o místním prostředí, cestování i kvalitě života. Čtěte další příběh ze seriálu Bez hranic.

„Slyšel jsem o lize samé pozitivní věci a osobní zkušenost byla jen kladná. Od prvního tréninku bylo znát, že je to plně profesionální soutěž. Žádný prales, kde by hráči neuměli ani pořádně bruslit. Liga má svou kvalitu, nemohl jsem hrát na půl plynu,“ říká Gutwald.

V Česku hrál převážně za Kladno, ale zkusil i angažmá na Slovensku. Právě po štaci v Michalovcích mu agent nabídl, jestli nechce zkusit Skotsko. A on kývl.

V Glasgow nakonec strávil dvě sezony. V Británii hraje celá řada Kanaďanů i Američanů se zkušenostmi z nižších zámořských soutěží a týmy na nich staví. Doplňuje je směsice hráčů z Evropy i tamní ostrované. V lize hrají společně týmy z Anglie, Skotska a Walesu.

„Soutěž má podobnou úroveň jako naše druhá nejvyšší liga a jde pořád nahoru. Několik týmů má i kanadského trenéra, takže se hraje hodně zámořský styl. Nedá se to srovnat s top zeměmi, ale liga to není špatná,“ říká dvaadvacetiletý obránce.

Překvapila ho hala uprostřed obchodního centra, kde jeho bývalý tým Glasgow Clan nastupoval k domácím zápasům. Vešlo se do ní kolem čtyř tisíc diváků a na velké zápasy v ní bývá plno.

Jinak se prý podmínky liší klub od klubu. „Někam přijedete na starý dřevěný zimák, jinde mají pěknou a útulnou halu. To platí hlavně pro bohaté týmy – Sheffield, Nottingham a Belfast, ale i o nás bylo dobře postaráno,“ líčí.

Nezvykem byl pro Gutwalda systém, neboť se v Británii hraje o víkendu. Znamenalo to náročné cestování a málo času na odpočinek.

„Týmy s dobrým finančním zázemím jako Cardiff a Belfast na zápasy létají, my jsme jezdili autobusem. Občas se stávalo, že jsme hráli v Anglii, jeli jsme po zápase sedm osm hodin zpátky do Skotska, přijeli v pět ráno a ještě den večer hráli doma. Mají to tam tak nastavené.“

Británie na mistrovství světa

Hokej je v Británii mimo žebříčky nejsledovanějších sportovních událostí – daleko před ním je fotbal, ragby, kriket nebo také kulečník a šipky. Skvělou propagací pro ostrovní hokej ale bude hokejový šampionát v Bratislavě, kam se z nižší divize kvalifikovala i Velká Británie. Po 25 letech!

„To je velká paráda,“ usmívá se Gutwald. „Nemyslím si, že by to mělo způsobit davové šílenství, ale reklama to bude úžasná. Britové mají ve skupině Kanadu i Ameriku s hvězdami NHL. Třeba se stane i zázrak a výsledek obletí svět…“

Na své skotské angažmá vzpomíná jen v dobrém. V Glasgow našli s manželkou druhý domov a pochvalovali si úroveň života i krásy města.

Problémem byla zprvu snad jen skotská angličtina a řízení na levé straně. „Což jsem zjistil, že byl větší problém až ve chvíli, kdy jsme se vraceli do Čech. Najednou mi přišlo ježdění vpravo dost zvláštní.“

„Jinak jsme si to ohromně užili. Glasgow je nádherné město, do půl hodiny autem jste za městem. Tím, jak jsem měl kvůli víkendovým zápasům hodně času, tak jsme přes týden občas podnikali výlety. Příroda tam je úžasná, bude mi to chybět,“ doplňuje Gutwald.

Zdroj foto: Michal Gutwald a Al Goold Photo

Dotazník Michala Gutwalda:

Co mě ve Skotsku překvapilo?
Vstřícnost a nadšení fanoušků. I když je hokej daleko za populárnějšími sporty, tak má po Británii spoustu zapálených příznivců.

Co mám rád?
Skotské snídaně a přírodu. Z ní jsem byl okouzlený.

Co nemusím?
Skotské počasí, čili pořád deštivo. To není pro mě.

Máte tip na další sportovní příběh? Znáte české sportovce, kteří jsou úspěšní v zahraničí? Napište nám na sonsky@olympic.cz.

líbil se ti článek?