BEZ HRANIC: Hokejová exotika. Čech trénuje reprezentaci na Filipínách

Lifestyle
Lifestyle
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Věděli jste, že se i na Filipínách hraje hokej? A že se na jeho rozkvětu podílí i Češi? Daniel Brodan z Berouna trénuje už několik let tamní reprezentaci. Čtěte další příběh ze seriálu Bez hranic.

Jeho jméno vám asi nic neřekne, i když hokej sledujete pravidelně. Brodan hrál v Česku druhou nejvyšší soutěž a jako nekvalifikovaný trenér učil nejmenší děti základům na ledě.

Titul na Zélandu

Během studia vysoké školy pak odletěl na šest měsíců na Nový Zéland a jakožto velký hokejový nadšenec si přibalil i kompletní výstroj. „Ještě před odletem jsem napsal do jednoho klubu, jestli bych za ně nemohl hrát. Oni se ozvali zpátky a souhlasili. Nakonec jsme sezonu zakončili titulem,“ popisuje.

Po půl roce se vrátil domů a dostudoval. Začal pracovat v bance a plánoval, kterak za pár let zkusí další zahraniční cestu. Nakonec mu k tomu pomohla pracovní nabídka.

Zabydlel se v Manile, hlavním městě Filipín.

„Založil jsem tady byznys pro evropskou firmu,“ povídá do telefonu. „Jsem tu spokojený. Celoročně je tu mezi 25 a 35 stupni, takže paráda. Už jsem stihl procestovat i velkou část Asie, dost míst je z Manily dvě tři hodiny letadlem.“

Se zkušenostmi ze Zélandu cestoval z Česka i tentokrát s hokejovou výbavou a na Filipínách začal hrát s partou nadšenců. Ale na klasický zimák zapomeňte, na Filipínách stojí stadiony většinou v posledním patře obchodních center.

V Manile jsou celkem čtyři. „Primárně pro veřejné bruslení, to místní baví. My trénujeme buď ráno, nebo večer. Jindy není volno.“

Budeš nás trénovat?

V roce 2014 založili Filipínci tamní hokejovou federaci a požádali o její uznání. Od té doby mají Filipíny vlastní hokejovou reprezentaci. „A mě se zeptali, jestli je nechci trénovat,“ směje se Brodan.

„Hrál jsem s nimi pro srandu, hráče jsem znal a vybrali si mě. Pamatuju si na naše začátky… Jeli jsme na první turnaj do Japonska s týmem, kde pět šest hráčů umělo pořádně bruslit. Zbytek byli turisti.“

Dnes se hokeji na Filipínách věnuje skoro 200 hráčů, několik desítek dětí i jeden ženský tým. Brodan chodí na plný úvazek do práce, reprezentaci trénuje po večerech ve volném čase.

Většina týmu je složená z Filipínců, v sestavě jsou ale i hráči se švýcarskými nebo francouzskými kořeny. „Je těžké naturalizovat hráče. Filipíny nedají pas jen tak někomu, musí to schválit senát.“

Hokej si může na Filipínách dovolit jen střední a bohatší vrstva. Největší problém je s výstrojí, na celých Filipínách totiž neexistuje jediný hokejový obchod. Pro hokejky a chrániče se většinou létá do hodinu vzdáleného Hong Kongu.

„Já jsem dvakrát ročně v Česku, takže si vždycky část výstroje obměním. Jinak je to problém. Kromě Číny se výstroj vozí ještě z Ameriky nebo Kanady,“ upřesňuje Brodan, kterému pomáhá i Adam Richtář, další Čech žijící na Filipínách.

První medaili získali Filipínci na Asijských hrách v roce 2017, pod vedením českých koučů porazili v souboji o bronz Macao 9:2. Jejich soupeři jsou jinak reprezentace z Malajsie, Indonésie či Tchaj-wanu.

„Většina hráčů tady hraje hokej pět nebo sedm let, takže jsme se poslední dva roky věnovali základům, které se u nás učí patnáctileté děti,“ přibližuje český trenér. „Umíme založit útok, přesilovky, hrát power play… Budu rád, když v budoucnu přijde zkušený trenér a posune kluky ještě dál,“ dodává Brodan s tím, že tamní reprezentaci vede i bez trenérského vzdělání.

„Nemám žádnou licenci. Těžím z toho, co jsem se naučil v praxi. Hokej hraju třicet let.“

Těší ho, že hokej na Filipínách získává na popularitě. Na zápasy prý chodí až 500 fanoušků. Na stadionu ale chybí tribuny, takže diváci stojí kolem hrazení.

A jaký je na Filipínách běžný život? „Manela je velké a špinavé město, já naštěstí žiju v pěkné čtvrti. Hodně se tady létá, auta tu moc na turistiku nefrčí, protože kolem Filipín je hodně ostrovních států. Člověk tu často vidí velkou chudobu, lidi jsou bez elektřiny a vody… Vždycky si rád vzpomenu na Česko. Máme štěstí, že žijeme v tak skvělé zemi.“

Podívejte se na sestřih jednoho ze zápasů filipínské reprezentace proti Kuvajtu.

Máte tip na další sportovní příběh? Znáte české sportovce, kteří jsou úspěšní v zahraničí? Napište nám na sonsky@olympic.cz.

líbil se ti článek?