5 památných fotbalových bitev s Německem: šokující triumf v kvalifikaci i Panenkův dloubák

Lifestyle
Lifestyle
1 Minuta čtení

Celkem čtyřiadvacetkrát v historii se proti sobě postavily české a německé barvy. V sobotu večer (výkop 20:45 v Hamburku) se tak v rámci kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství světa stane znovu. Z minulosti jsme vybrali 5 zápasů, které si stojí za to připomenout.

Semifinále MS 1934, Československo – Německo 3:1
Oldřich Nejedlý, nejlepší kanonýr šampionátu, dal všechny tři góly a říkal: „Nejlepších 90 minut mého života.“ V emotivním zápase přejeli Čechoslováci soupeře rychlostí a šikovností. Zastavili se až ve finále proti Itálii.

Finále Eura 1976, Československo – Západní Německo 2:2 (5:3 pen.)
V Bělehradě před 30 tisíci diváky vedli Čechoslováci už 2:0, ovšem protivník srovnal gólem minutu před koncem. Po bezgólovém prodloužení rozhodovaly poprvé v historii penalty: Němec Hoeness přestřelil a Panenka rozhodl legendárním dloubákem.

Finále Eura 1996, Česko – Německo 1:2 v prodloužení
Dvacet let po bělehradském triumfu vyšla Němcům odplata. Tým kouče Dušana Uhrina zdolali na Euru v Anglii už v základní skupině, ale ve finále vedli po Bergerově penaltě Češi. Favorit zvrátil partii v prodloužení, kdy se hrálo na „náhlou smrt.“

Euro 2004, Česko – Německo 2:1
Trenér Karel Brückner nechal odpočívat devět opor, neboť Češi už měli už jistý postup ze skupiny. Zářili však i náhradníci! Heinz dal nádherný gól z přímého kopu a třináct minut před koncem rozhodl střelec Baroš. Němci se po potupné porážce s turnajem rozloučili.

Kvalifikace Euro 2008, Německo – Česko 0:3
Na zaplněném stadionu v Mnichově dostali domácí těžký direkt. Češi jasnou výhrou stvrdili svůj postup na Euro, přestože jim chyběly klíčové opory Jankulovski s Rosickým. Góly dali Sionko, Matějovský a Plašil.