Zraněnému soupeři poskytl první pomoc. Hrdina z Dakaru se teď dočkal ocenění

Zraněnému soupeři poskytl první pomoc. Hrdina z Dakaru se teď dočkal ocenění

Články

Na loňském ročníku Rallye Dakar startoval poprvé a hned se stal jedním z hrdinů, byť závod nedokončil. Motocyklista Lukáš Kvapil totiž v průběhu druhé etapy dost možná zachránil život jednomu ze soupeřů, který po pádu ležel v bahně a nemohl se pořádně hýbat. Kvapil teď za svůj čin obdržel diplom fair play.

Slouží v armádě, takže na společenské akce chodí v uniformě. Převzal v ní i fair play cenu. „Jsem na ocenění strašně pyšný. Zúčastnil jsem se základních výcviků první pomoci, takže jsem věděl, jak se v té situaci zachovat.“

Muž, jemuž Kvapil na extrémním etapovém závodě pomohl, je z Itálie a jmenuje se Domenic Cipollone. Měl nehodu, na zemi ležel v bezvědomí a celý od bláta. Jeho motorka se válela kus vedle v nepojízdném stavu.

„Bylo to v nepřehledném úseku a kolem nás nebyl vůbec nikdo, takže jsem musel jednat. Neváhal jsem, bylo to taková automatika. I když ten člověk vypadal jako koule obalená blátem, měl ho i v puse a v očích,“ popisuje Kvapil.

Potkali se v nemonici

Soupeře očistil, stabilizoval a musel s ním neustále komunikovat, neboť byl v šoku a upadal do bezvědomí. Daroval mu i vlastní vodu, takže byl sám na přímém slunci úplně bez tekutin.

S Cipollonem zůstal skoro hodinu. Až pak přijeli záchranáři, kterým ještě Kvapil pomáhal. „Nerad bych byl prezentovaný tak, že jsem zachránil někomu život. Já jsem jen pomohl soupeři, který to po nehodě potřeboval. Na Dakaru by to udělal každý.“

Bylo ironií osudu, že se oba závodníci později setkali v argentinské nemocnici. I Kvapila totiž potkalo neštěstí, když přehlédl nerovnost, letěl k zemi a poranil si rameno. Ztratil prý pozornost možná i kvůli nedostatku vody, kterou daroval Cipollenemu.

„Nechci to tak prezentovat. Byla to hlavně moje chyba,“ zdůrazňuje český motorkář.

„V nemocnici jsme pak leželi vedle sebe, protože závodníky z Dakaru sváží do jednoho špitálu. Oba jsme byli za plentou a já jen slyšel povědomý hlas, tak jsme se hned dali do řeči. Až skoro srandovní náhoda.“

O hlavní ceně fair play i dalších hrdinských činech se dočtete ZDE.

Podívejte se i na live rozhovory s některými z oceněných.