Zlatý sen plavkyně Seemanové. V královské disciplíně a v českém rekordu!

Zlatý sen plavkyně Seemanové. V královské disciplíně a v českém rekordu!

Články

Poslední dohmat a pak už jen nevěřícně zírala na výsledkovou tabuli. Její jméno svítilo na prvním místě. Česká výprava tak díky Barboře Seemanové poprvé slyšela národní hymnu. Na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires ovládla česká plavkyně závod na 100 metrů volným způsobem. Navíc v novém českém rekordu 54,19 sekundy.

„Co se to stalo? Je to hodně šílený. Nevím, jestli by to mohlo být lepší, nemám slov“ křičela Seemanová bezprostředně po závodě.

„Čekala jsem, že by to mohl být dobrý čas, tak na 54,5. S trenérkou jsme hodně makaly a po mé nemoci jsme se koncentrovaly na olympiádu a celé léto tomu podřídily,“ řekla Seemanová.

Navzdory nemoci

Její trenérka Petra Škábová dodala: „Bára nemá za sebou lehký rok. Trápila ji mononukleóza, která nás na jaře vyřadila. Tento čas je skvělý a stačil by na olympijskou nominaci do Tokia, která se rozeběhne v lednu.“

Seemanovou čeká ještě kraul na dvěstěmetrové i padesátimetrové trati. „Rozhodně ještě nemám zlatem splněno. Čekají mě ještě dva olympijské závody. Trénujeme hlavně na 200 metrů, tak se nechám překvapit. Zlato beru jako super nakopnutí do dalších závodů,“ podotkla mladá plavkyně.

Ta obešla zavedené pořádky a svoji olympijskou premiéru prožila na „dospělých“ hrách v Riu 2016. Tam byla vůbec nejmladší členkou české výpravy. V Buenos Aires má za sebou olympijskou zkušenost pouze ona a pak šéf české výpravy Martin Doktor. „Organizačně je to skoro srovnatelný s Riem i třeba s Evropskými hrami. Je tu neuvěřitelná atmosféra. Narvaná hala, další lidi čekají venku, fakt super závody,“ hodnotila Seemanová.

„Doufám, že tato medaile bude pro české plavání hodně znamenat a budou nám lidi zase fandit,“ přála si nová olympijská vítězka z Her mládeže.

Veslařské stříbro

Ve stejný den si veslařky Anna Šantrůčková a Eliška Podrazilová dojely v dramatickém finálovém závodě pro druhé místo. O 0,09 vteřiny porazily úřadující mistryně světa z Řecka, dvě desetiny za českou posádkou byla loď Rumunska.

„Strčily nám tam špičku lodě, ony ty finiše prostě umí,“ hodnotila těsný výsledek závodu Šantrůčková. „Celou dobu jsme vedly o půlku lodě, ale pak nás rozhodila vlna a nemohly jsme se zpátky sladit." České veslařky byly favoritkami závodu už od včerejší poslední rozjížďky, kde braly první místo a postoupily rovnou do semifinále.