Zlatá česká éra! Tenistky dobyly Francii a slaví fedcupový hattrick

Zlatá česká éra! Tenistky dobyly Francii a slaví fedcupový hattrick

Články

Potřetí za sebou a popáté za posledních šest let vyhrály české tenistky nejcennější týmovou trofej. Jak se rodila předchozí vítězství?

2011, Rusko vs. Česko 2:3
První triumf samostatné České republiky, ten předchozí vybojovalo Československo v roce 1988. V Moskvě vyhrála jednička Petra Kvitová oba singlové zápasy, naopak Lucie Šafářová dvakrát prohrála. Za stavu 2:2 rozhodla čtyřhra – a v ní fantastický výkon dua Lucie Hradecká/Květa Peschkeová, které dovolilo soupeřkám jen šest gemů.

2012, Česko vs. Srbsko 3:1
Sedmým vítězstvím se Češky posunuly na celkové druhé místo za suverénní Ameriku, která trofej získala sedmnáctkrát. V pulzující ostravské hale sice Kvitová poprvé za dva roky ve Fed Cupu prohrála, ale Lucie Šafářová v následné bitvě odmítla ošemetnou čtyřhru. Jelenu Jankovičovou tehdy vyřídila dvakrát 6:1.

2014, Česko vs. Německo 3:1
Rok předtím vypadly svěřenkyně kouče Petra Pály v semifinále s Itálií, ve stejné fázi turnaje jim tentokrát vyřazení oplatily a ve finále srazily Německo. Rozhodla Petra Kvitová, jež v nedělním tříhodinovém dramatu zlomila Angelique Kerberovou. Pražská O2 arena explodovala.

2015, Česko vs. Rusko 3:2
V úvodním kole v Kanadě si premiéru odbyla Karolína Plíšková či Tereza Smitková. Češky následně vyřadily Francii a proti Ruskám v čele s Marii Šarapovovou si zopakovaly finále z roku 2011. A vítězky opět určila až čtyřhra, tentokrát v podání Karoliny Plíškové a Barbory Strýcové.