Zlatá Bára. Tohle je pět největších triumfů oštěpařské královny

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení

Dvě zlata z olympiády, dvě z mistrovství světa a jedno z Evropy. Připomeňme si pět největších vítězství Barbory Špotákové.

Ósaka 2007, mistrovství světa
Deset let zpátky, Špotákové je čerstvě 26 let. Na šampionátu v Japonsku hladce prošla kvalifikací a hned říkala: „Cítím, že by to tady mohl být můj životní závod. Oštěp mi létá daleko.“ Do finále tehdy postoupila společně s druhou Češkou Nikolou Brejchovou, která rok nato ukončila kariéru. Špotákové se před závodem zdálo, že obě pózují na stupních vítězů s medailí. Skoro se trefila: sama svým hodem 67,07 metru brala první velké zlato, její parťačka skončila těsně čtvrtá.

Peking 2008, olympijské hry
Po hrách se její dres s podpisem vydražil za čtvrt milionu, kapela Tři sestry pro ni nazpívala píseň Čtvrtá sestra. „Stal se stal zázrak,“ smála se Špotáková. Rok po zlatu z mistrovství světa přidala do sbírky olympijskou medaili. V Pekingu triumfovala v parádním finále až posledním pokusem, kdy výkonem 71,42 přehodila Rusku Abakumovovou. Pro Česko vybojovala v Pekingu jediné atletické zlato, další přidali střelci Kateřina Emmons a David Kostelecký.

Londýn 2012, olympijské hry
Tentokrát žádné nervy, naopak suverénní a sebevědomý výkon. V oštěpařském finále jí stačilo 69,55 metru, ale vyhrála by i všemi ostatními měřenými pokusy. „Nejtěžší byl půlrok před olympiádou, měla jsem pár krizí. Ale klaplo to. Jsem šťastná!“ Řada fanoušků už začala Špotákovou označovat za legendu, ta to ale odmítala. „Pro takové označení toho pro sebe i český sport musím udělat ještě víc.“

Curych 2014, mistrovství Evropy
Rok a tři měsíce předtím ležela v porodnici a přivedla na svět syna Janka. Pak se vrátila a v sezoně kromě mítinku Diamantové ligy v Birmighamu vyhrála vše, co se dalo. Včetně „Evropy“ v Curychu, posledního velkého zlata, které jí ve sbírce chybělo. Nejdelší hod? 64,41. „Mám kolem sebe super lidi, ty mě drží nahoře. Velkou motivací je to, že mi to i po návratu pořád létá.“

Londýn 2017, mistrovství světa
Euforie s ní lomcovala a Bára vyprávěla: „Tohle přebíjí Peking. Tady v tom londýnském vzduchu musí být něco kouzelného.“ Na Olympijském stadionu vyhrála své první zlato z her a teď i mistrovství světa. Po Ósace jako kdyby se kruh uzavíral, světovou šampionkou se stala znovu po deseti letech. „Nedokážu si představit život bez atletiky, vítězství jsou nepopsatelné. Uvidíme, co bude dál.“