Zemřel trenér hokejových mistrů světa Luděk Bukač. Bylo mu 83 let

Zemřel trenér hokejových mistrů světa Luděk Bukač. Bylo mu 83 let

Články

Český hokej zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel úspěšný hráč i trenér Luděk Bukač, který dovedl v letech 1985 a 1996 národní tým k titulům mistrů světa.

„Mnohokrát jsem si posteskl, že českému sportu schází mozky. Dr. Bukač byl vzácnou a vskutku ojedinělou výjimkou. Když někdo zemře v požehnaném věku má se sice truchlit, ale i slavit. Slavit život zesnulého. V tomto případě je co. Věřte mi, že opravdu málokdy se sešla tak vysoká akademická erudice s autoritou praktika jako právě u Luďka Bukače,“ uvedl Zdeněk Haník, místopředseda ČOV.

Luděk Bukač získal jako hráč s Československem na mistrovství světa stříbro a bronz. Později coby trenér přidal dalších pět světových medailích včetně dvou zlat – z MS 1985 v Praze a 1996 ve Vídni. Národní tým trénoval i na olympiádě v Sarajevu v roce 1984, kde reprezentanti získali stříbro.

Věnoval se také publikační činnosti. Je autorem řady vědeckých knih a příruček o ledním hokeji. Byl uveden do Síně slávy IIHF (2007), Síně slávy českého hokeje (2008) a Trenérské síně slávy ČOV (2015).

Foto: Jana Mensatorová pro knihu Bukač. Moje hokejové století