Zápas číslo 1 000 v NHL. Jak šla Plekancova zámořská kariéra?

Lifestyle
Lifestyle
1 Minuta čtení

V noci na úterý se stal jedenáctým Čechem, který v základní části NHL odehrál tisící zápas. Připomeňte si zámořskou cestu útočníka Tomáše Plekance od vstupního draftu až k mimořádnému jubileu.

• Draft. V roce 2001 si ho Montreal vybral ve 3. kole jako číslo 71. V témže byli draftovaní i Marek Židlický, Aleš Hemský nebo Viktor Ujčík. Jedničkou byl Rus Ilja Kovalčuk, dvojkou Kanaďan Jason Spezza.
  • Premiéra v NHL. Plekanec začínal na farmě v Hamilton Buldogs, prvního zápasu v nejlepší lize světa se dočkal po dvou sezonách. Stalo se tak 31. prosince 2003 proti Dallasu. Odehrál necelých 11 minut.
  • První gól v NHL. 15. říjen 2005. V kanadském derby s Torontem dostal Plekanec ve třetí třetině zpoza branky přihrávku na levý kruh, prostřelil brankáře a srovnal na 2:2. Jeho Montreal ale nakonec v zápase nebodoval.
  • První hattrick. V březnu 2008 nasázel do branky Buffala tři přesilovkové góly, přidal jednu asistenci a Canadiens vyhráli 6:2. Základní část tehdy zakončil s 69 body (29+40) v 81 zápasech.
  • Výměna do Toronta. V únoru letošního roku v NHL poprvé změnil dres – po 15 sezonách v Montrealu ho Canadiens vyměnili do Toronta, tedy k největšímu rivalovi. Stihl tam odehrát celkem 24 zápasů a připsal si šest bodů.
  • 1000. zápas v NHL. Výhra 7:3, první gól v sezóně a hlavně Plekancův zápas s pořadovým číslem 1 000. Na jubilejní metu před ním dosáhlo deset Čechů (Jágr, Hamrlík, Holík, Dvořák, Eliáš, Prospal, Vrbata, Svoboda, Hejduk, Sýkora).