Zachraňují životy a vozí olympijské medaile. Čeští hasiči patří mezi světovou elitu

Zachraňují životy a vozí olympijské medaile. Čeští hasiči patří mezi světovou elitu

Články

Proti nim ční věž a na ní tři okna do výšky čtvrtého podlaží. Od startu mají v ruce 8,5 kilogramů vážící žebřík. Čeká je více než 30 metrů běhu a více než 11 metrů směrem vzhůru – do třetího okna. Tenhle boj snad ani nechcete dokoukat. Za zhruba 13 sekund je po všem a vy si jen zhluboka vydechnete. Uf, tihle chlapíci od hasičů v mžiku mají váš respekt.

Čas od času prostě jen zíráte v němém úžasu, třeba když Usain Bolt na světovém šampionátu v Berlíně zaběhl své ohromující světové rekordy. Nebo při sportech, o kterých tak často neslýcháte – přestože mají svůj olympijský cyklus. A přitom na nedávné hasičské Olympiádě CTIF byli Češi pořádně vidět. „Jako tým profi hasičů, kde je největší konkurence, jsme skončili celkově třetí, ale přivezli jsme si třeba vítězství na stovce s překážkami zásluhou Pavla Krpce a ve štafetě jsme vytvořili olympijský rekord v čase 54,24 s,“ říká Jiří Kotáb, trenér české reprezentace.

„Dobrovolní hasiči a hasičky vyhráli vše, co se dalo. Máme olympijské vítěze na 100 m překážek Lukáše Kroupu a Barboru Šubrtovou, která ve finále překvapivě smetla všechny soupeřky včetně držitelky světového rekordu Šárky Jiroušové. Máme vítěze na věži Milana Netrvala, vítězné štafety i vítězná družstva v celkovém pořadí.“

Výstup do 4. podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku, tak se jedna z disciplín oficiálně jmenuje. Na programu jsou ještě požární útok, štafeta a 100 m s překážkami – parádní česká disciplína. „Ve Villachu ji vyhrálmezi profíky Pavel Krpec za 15,33 a v kategorii dobrovolných hasičů Lukáš Kroupa za 15,50,“ líčí Kotáb.

Žádné citlivky nemůžou být hasiči ani při štafetě. Kromě takřka akrobatických výkonů na překážce zvané domeček či kladině a hašení ohně v závěru si totiž místo štafetového kolíku předávají hasičskou proudnici. „Na domečku nebo na kladině si ji prostě musejí dát do pusy a je vlastně jedno, kdo ji měl v puse předtím,“ usmívá se Kotáb.

Z práce na trénink

Hasiči, závodící mezi profesionály, trénují v práci i ve volném čase. Všichni totiž zvládají své pracovní povinnosti v rámci zásahové činnosti Hasičského záchranného sboru České republiky. „Nemáme tu nikoho, kdo by se věnoval čistě jen hasičskému sportu jako je to třeba v Rusku nebo Bělorusku, kde jsou v reprezentaci v podstatě plně placení sportovci. U nás jsou takto zajištěny některé sporty v Dukle nebo jiných střediscích vrcholového sportu, ne však v požárním sportu,“ upozorňuje reprezentační kouč.

Co ale hasiči mají, jsou krásné a úspěšné hasičky. Ve Villachu skončily na prvním, druhém i třetím místě. „Jejich disciplíny jsou upravené tak, aby je zvládly. Třeba u věže lezou jen do prvního okna a žebřík mají zavěšený. Asi jen těžko by jednou rukou zvedaly 8,5kilogramový žebřík,“ myslí si Kotáb.

Úspěšná byla i hasičská mládež a veteráni v tradičních hasičských disciplínách CTIF. Jeden vrchol sezony mají hasiči za sebou, druhý je čeká v Praze na MČR 25.-27.srpna a třetí potom od 25. září na světovém šampionátu v Turecku.

Foto a video: www.firetv.cz