Začaly Zimní Olympijské hry mládeže 2020 v Lausanne! V domově olympismu

Začaly Zimní Olympijské hry mládeže 2020 v Lausanne! V domově olympismu

Články

Jeho vystoupení vynikalo. Stejně jako na olympijských hrách v Turíně 2006, kde vybojoval stříbrnou medaili, bruslil na Vivaldiho houslový koncert Čtvero ročních dob. A bývalý švýcarský krasobruslař Stéphane Lambiel nic neubral ze svých pověstných piruet a skokanského umění. Poté předal „štafetu“ mladému krasobruslaři představující další generací. Společně byli součástí slavnostního zahájení už třetích zimních Olympijských her mládeže 2020.

Ceremoniál oslavoval sport a zároveň ukazoval ducha, historii a tradice Švýcarska. Zaměřil se na téma „domov“. Kreativním a inovativním způsobem představil sedm uměleckých výjevů a symbolických prvků olympijského hnutí.

Čeští vlajkonoši

Sportovci, realizační týmy i diváci si mohli užít olympijského ducha skrze poetickou cestu napříč různými obdobími růstu sportovce. Součástí slavnostního zahájení bylo také přivítání celkem 79 národů během tradiční přehlídky sportovců. Českou vlajku v Lausanne nesla kapitánka hokejového týmu Andrea Trnková, ve Svatém Mořici pak skeletonista Timon Drahoňovský.

Obě místa organizátoři propojili pomocí živého vysílání. „Bylo to neuvěřitelné, prostě chvíle, kterou si budu pamatovat navždy,“ vyprávěla Trnková. „Nervózní jsem trochu byla, ale naštěstí jsem tam měla Slováka. Popovídali jsme si a bylo to lepší.“ Stejně nadšený byl i Drahoňovský. „Super, moc jsem si to užil,“ říkal později.

Slavnostní ceremoniál kopíroval inovativní vizi organizátorů Lausanne 2020 a jejím cílem bylo ukázat mládí. Postaral se o to tvůrčí tým kolem Simona Ackermanna, Nadine Imbodenemové a Olivera Hönera. Vícerozměrný dynamický ceremoniál, který oslavoval olympijského ducha, tvořili společně s dobrovolníky a místními odborníky. Spolupracovali například s Ecole de Cirque de Lausanne, Haute Ecole de Musique de Lausanne či jinými uměleckými školami v regionu.

Síla okamžiku

„Olympijské hry mládeže přibližují mladým nadějím atmosféru „velkých“ olympijských her ve všech směrech. Právě ty jsou snem každého sportovce,“ řekl Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru. „A slavnostní zahájení je jedním z nejsilnějších okamžiků každé olympijské akce. Věřím, že si to naši užili a načerpali motivaci do svých soutěží.“

Emotivní projevy pronesli Virginie Faivreová, prezidentka Lausanne 2020 a prezident Mezinárodního olympijské výboru Thomas Bach. Švýcarská prezidentka pak prohlásila hry za zahájené. Sportovci, rozhodčí a trenéři poté pronesli přísahy. Krasobruslařka Gian Zehnderová, nejmladší členka švýcarské výpravy, pak olympijský oheň zapálila.

Foto:ČOV/Václav Pancer