Za hranicí sebe sama. Plavkyně Baumrtová znovu láme české rekordy

Za hranicí sebe sama. Plavkyně Baumrtová znovu láme české rekordy

Články

Má to cenu. Věřit ve své sny a jít za nimi po hlavě – navzdory pochybovačům, navzdory tomu, že se nám zrovna příliš nedaří. A pak? Náš cíl se nenápadně přiblíží. Plavkyně Simona Baumrtová se v posledních letech hledala, jen marně vyhlížela někdejší časy. Ale nevzdala se a dál s beraní zarputilostí polykala kilometry v bazénu. Na mítinku v Římě se tento týden odměnila. Dvakrát totiž vylepšila český rekord na 50 metrů znak a posunula ho pod hranici 28 sekund.

Pětadvacetiletá česká reprezentantka v rozplavbě dosáhla času 28,02 sekundy, čímž ubrala 18 setin z dosavadního národního maxima, které zaplavala před čtyřmi roky na mistrovství světa v Barceloně. Ve finále pak posunula rekord o dalších 13 setin a dohmátla třetí v čase 27,89.

„Vůbec jsem to nečekala, i když jsem tušila, že poplavu rychle. Daří se mi plavat rychle i v tréninku,“ prozradila později pro svazový web. „ Doufala jsem v dobrý výkon, ale tenhle čas je pro mě opravdu velkým překvapením.“

Tápání i plavky z obchoďáku

Bývalá mistryně Evropy v krátkém bazénu má ve sbírce 13 medailí z velkých akcí, ale v posledních letech se spíše trápila. Loni na olympijských hrách v Riu ji sužovaly zdravotní problémy a skončila již v rozplavbách v časech daleko za svými rekordy.

Baumrtová výkonnostně vyletěla před olympijskými hrami v Londýně 2012. O finále na 200 metrů znak dokonce bojovala v plavkách, které si koupila v obchodním domě hned vedle Aquatic Centra. S desátým místem byla spokojená, ale přesto tušila: „Mohla bych být ještě lepší.“

Věřme, že je česká kráska z bazénu znovu na vlně….