Z Olympiády dětí a mládeže až do Pchjongčchangu. Jak sportovci na ODM nastartovali kariéru

Z Olympiády dětí a mládeže až do Pchjongčchangu. Jak sportovci na ODM nastartovali kariéru

Články

V Pardubickém kraji vypukne v neděli Olympiáda dětí a mládeže (ODM), což je největší akce svého druhu u nás. V minulosti na ní uspěly hvězdy jako snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, sdruženář Tomáš Portyk nebo krasobruslař Michal Březina. Ti všichni teď letí i na „dospělou“ olympiádu do Pchjongčchangu.

Březina byl už na olympiádě ve Vancouveru i v Soči, ale jakmile přijde řeč na tu mládežnickou v roce 2004 ve Středočeském kraji, pousměje se: „Tenkrát se mi to hrozně líbilo. Bylo mi čtrnáct a vnímal jsem to jako skvěle obsazenou akci, které byla úplně jinde než normální krasobruslařské závody.“

Za Jihomoravský kraj tehdy vybojoval zlato, stejně jako Portyk o pár let později. Ledecká má dokonce z ODM osm medailí, v létě pak na téže akci sbírali úspěchy třeba skokan o tyči Jan Kudlička, výškařka Michaela Hrubá a jako cyklistka i běžkyně na lyžích Petra Nováková.

„U mě lze říct, že jsem na Olympiádě dětí a mládeže nastartoval kariéru, protože jsem v tu dobu ještě nevěděl, jestli budu dělat kombinaci, nebo se začnu věnovat jen čistě skokům,“ vzpomíná Portyk. „Tahle olympiáda mně rozhodnutí ulehčila.“

V Pardubickém kraji se letos očekává účast téměř 1 800 sportovců, trenérů a vedoucích výprav. Atmosféra akce hodně připomíná „velkou“ olympiádu – nechybí zahajovací či závěrečné ceremoniál, zapálení olympijského ohně nebo soužití v olympijské vesnici.

„Když jsem jako malý objížděl závody v zahraničí, tak nás tam nikdy nebylo víc jak dvacet. Ale najednou jsem přijel na ODM a poznal celou naší výpravu, to se mi hrozně líbilo,“ vybavuje si Březina.

„Tuším, že nás tam osobně vítala i Katka Neumannová. To byl pro mě celkem zážitek, protože ji beru jako velkou osobnost našeho sportu a vídal jsem ji do té doby jen v televizi.“

Na Olympiádě dětí a mládeže startují sportovci ve věkové kategorii mladších a starších žáků a žákyň. Koná se od roku 2003 a střídá se její zimní a letní podoba. Do Pardubic, kde se bude bojovat v jedenácti sportovních soutěžích, se vrací po patnácti letech.

Nejaktuálnější informace o ODM najdete na oficiálním webu, Facebooku nebo na obrazovkách České televize, která bude přenášet několik sportů včetně slavnostního zahájení.