Vzhůru do sezony plné změn. Co všechno je v biatlonovém týmu jinak?

Vzhůru do sezony plné změn. Co všechno je v biatlonovém týmu jinak?

Články

Ve slovinské Pokljuce odstartuje v neděli nová biatlonová sezona. Tu loňskou Češi vyšperkovali dvěma olympijskými medailemi z Koreji. Jak si povedou letos? A co všechno se v jejich týmu změnilo? Shrnuli jsme pro vás pět věcí, které byste měli před startem nové sezony vědět.

Trenérské změny

Kromě češtiny mluví od léta biatlonisté i anglicky. Český tým totiž vsadil na kouče ze zahraničí, tedy přesněji řečeno z Norska – ženy povede zkušený Egil Gjelland, který za sebou má spolupráci i s hvězdným krajanem Björndalenem. Spolu s ním přišel i další Nor Aders Bratli, jenž bude dělat asistenta u týmu mužů.

„Poprvé v historii přivádíme do našeho týmu zahraniční kouče. Věříme, že nám oba dva přinesou spoustu zkušeností ze země, která je biatlonovou a lyžařskou velmocí,“ uvedl po jejich oficiálním jmenování šéf svazu Jiří Hamza.

Pomoc olympijské vítězky

Kateřina Emmons vyhrála ve sportovní střelbě ze vzduchovky olympiádu, mistrovství světa i Evropy. Teď ji čeká nová výzva. Jako střelecká konzultantka bude pomáhat biatlonovému týmu mužů.

V biatlonu je to nový trend: ve stejné roli je u amerického týmu i její manžel Matt, Italům zase radí Nicollo Campriani, který na olympiádách v Londýně a v Riu posbíral dohromady tři střelecká zlata. Čtěte více ZDE.

Nové kombinézy

Češi změnili generálního sponzora a tím i vzhled svých kombinéz. Jsou tmavší, převažuje na nich černá barva. Trikolora z nich ale nezmizela. „Doufám, že si na ně fanoušek zvykne,“ usmíval se Ondřej Rybář, nově sportovní ředitel.

View this post on Instagram

Nejen tyto nové kombinézy, ale ještě jedno překvápko Vám vyzradím???? Biatlon již delší dobu různými formami pomáhá získávat nové dárce kostní dřeně a zvyšovat povědomí o dárcovství kostní dřeně ve společnosti. Já jsem se proto rozhodla, že nyní začátkem sezóny vyhlásím pro mě dosti motivační soutěž a to, že za každý trefený terč budu dávat stranou 500kč, na konci sezóny vše sečtu a část peněz daruji Ikemu na úhradu nákladů spojených s testováním HLA znaků u nových dárců kostní dřeně a druhá část financí půjde na podporu lyžařského sportovního klubu v Janově nad Nisou, kde nyní bydlime. Tak držte palce, ať toho popadá co nejvíce. #ikem #atex #czechteam #czechbiathlon

A post shared by Veronika Vitkova (@verca.vitkova) on

Mimochodem, nový design už v letošní sezoně neoblékne Jaroslav Soukup a Veronika Zvařičová, oba ukončili kariéru. Kostra mužského i ženského týmu jinak zůstala beze změn.

Loučení hvězd

Tolik výrazných osobností ztratil biatlon po uplynulé sezoně. Vždyť kariéru ukončili norští borci Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen, loučila se i olympijská vítězka Naděžda Skardinová z Běloruska nebo její fenomenální krajanka Darja Domračevová. Start sezony nestihne kvůli zdravotním patáliím ani Laura Dahlmeierová a Rus Anton Šipulin.

Češi hlásí, že jsou po zdravotní stránce připraveni.

A co české úspěchy?

Národní tým zářil na mistrovství světa v letním biatlonu na domácí půdě v Novém Městě na Moravě, ale povede to k úspěchům i na sněhu? Tahouny budou olympijští medailisté z Pchjongčchangu Michal Krčmář a Veronika Vítková. V kontrolních závodech ve Finsku ale trenéry překvapili i Tomáš Krupčík a Jesssica Jíslová.

„Sportovci makají na sto procent, nálada v týmu je výborná. Stejně tak práce nových trenérů. Věřím, že se výsledky dostaví a Češi se budou pohybovat na těch nejvyšších příčkách,“ přeje si šéf svazu.

Připomeňte si biatlonové medailie z OH v Koreji!