Vzdal se vítězství a pomohl otřesenému soupeři. Za hrdinský čin dostal hlavní cenu fair play

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Zlato měl na dosah, místo toho se ale rozhodl pomoci zraněnému soupeři a v cílové rovince ho pustil před sebe. Mimořádný čin Michala Bubílka na jednom z nejtěžších etapových závodů horských kol MTB Trilogy se na předávaní cen Českého klubu fair play dočkal hlavního ocenění.

„S Michalem Kaněrou jsme v poslední etapě bojovali o první místo, mělo se mezi námi rozhodnout. Jenže Michal měl těsně přede mnou pád a přeletěl přes řídítka,“ popisuje Bubílek závěr závodu.

„Já jsem v tu chvíli zastavil a pomohl jsem mu naskočit na kolo a jeli jsme dál. Michal ale rozhodně nebyl v pohodě. Věděl, že závodíme, ale vůbec nevěděl kde. Byl hodně otřesený.“

Po pádu prý Kaněra netušil, že se mu něco stalo. Hlava ho neposlouchala, nohy se mu motaly. Lékaři později zjistili, že utrpěl těžký otřes mozku.

Bubílek ho dovedl téměř do cíle, pustil ho na první místo a sám skončil druhý. Český klub fair play vyhodnotil jeho hrdinský čin jako ten nejvýznamnější za uplynulý rok.

„Strašně si toho vážím. Je to čest pro mě, ale hlavně je to důležité pro společnost. Pro děti, kterých je v našem sportu hodně, je každý příklad dobrého chování důležitým. Snad bude podobných činů čím dál víc a pro lidi budou inspirací,“ dodal Bubílek.

Na slavnostním předávání cen fair play byli kromě něj oceněni za celoživotní postoj například fotbalový trenér Karel Brückner, tenisový kouč Jiří Medonos či fotbalista Francis Koné, jenž jako hráč Slovácka vytáhl zapadlý jazyk brankáři Bohemians a obdržel zvláštní cenu.

Fair play ze sportu nemizí

„Nikdy nemůžeme ocenit úplně všechny, ale mám radost, že podnětů na činy fair play je stále mnoho,“ říká Květa Pecková, předsedkyně Českého klubu fair play. „Činů je stále dostatek, díky internetu a sociálním sítím jsou viditelnější.“

Ocenění převzali také futsaloví reprezentanti, kteří pomáhají svému fyzioterapeutovi Vladimíru Mikulášovi, který onemocněl nevyléčitelnou nemocí ALS.

V průběhu slavnostního předávání cen v prostorách České národní banky se dostalo uznání i sportovcům, kteří neváhali pomoci soupeři či opravit rozhodčí.

Diplomy za čin si převzali třeba krasobruslař Michal Březina, který při loňském mistrovství Evropy v Ostravě nechal přivézt z Brna své náhradní brusle, aby je půjčil izraelskému soupeři.

Reprezentanti ve sjezdu na divoké vodě Richard Hála, Kamil MrůzekFilip Hricsi zase na evropském šampionátu v Makedonii při závodu ve sprintu kajakářských hlídek všimli, že se jim časomíra v cíli zastavila už při dojezdu první lodě namísto té poslední. Na chybu upozornili pořadatele. Opravený čas je posunul z prvního na třetí místo.

A mezi oceněnými byl i tyčkař Jan Kudlička. Na atletickém mistrovství republiky v Třinci věnoval svou zlatou medaili sedmnáctiletému soupeři Janu Švecovi, který v nepříznivých povětrnostních podmínkách dopadl při svém pokusu mimo doskočiště a zranil se.

Mezi oceněnými však nejsou jen profesionální sportovci, ale také ti, kteří se sportu věnují na amatérské úrovni. Diplom Českého klubu fair play si odnesl i fotbalový trenér Milan Kolouch, který se v zimě neváhal vrhnout do ledové řeky, aby zachránil život dvouletého chlapce, pod kterým se probořil led.

Seznam všech oceněných si můžete prohlédnout zde (pdf).

Foto: ČOV/Markéta Navrátilová

líbil se ti článek?