Výškař Bába se rozloučil s kariérou. Tohle jsou jeho 3 nejpamátnější úspěchy

Výškař Bába se rozloučil s kariérou. Tohle jsou jeho 3 nejpamátnější úspěchy

Články

Patnáct let objížděl prestižní atletické akce po celém světě, pár dnů před svými 34. narozeninami ale výškař Jaroslav Bába vzkázal: Dokončím sezonu a rozloučím se s kariérou. Tělo už nechce.

„Při větší zátěži už mě všechno bolí, trápí mě hlavně kolena. Přemýšlel jsem, jestli ještě rok nezkusím, protože hlava by chtěla. Ale už ztrácím i výkonnost, spíš bych se jen trápil,“ řekl Bába.

Před dvanácti lety mu operovali kotník a bylo prý s otazníkem, jestli se k vrcholovému sportu vůbec někdy vrátí. Vrátil a posbíral ještě dvě velké medaile. Od té doby byl však k tělu opatrnější.

„Po operaci jsem se tenkrát nemohl pořádně odrazit a později nemohl skočit přes dva metry. Byl to těžký návrat, ale naštěstí se podařil. Byl jsem ale výrazně mladší, teď už přes závit jít nechci.“

Elitní výškař získal za svoji kariéru neuvěřitelných dvaadvacet zlatých medailí z republikového mistrovství pod širým nebem i v hale. A jaké byly jeho největší úspěchy na mezinárodní scéně? Vybrali jsme tři z nich.

Olympiáda v Aténách 2004, bronz

V Řecku tenkrát získal pro českou výpravu první medaili. V devatenácti letech! Skočil 234 centimetrů, což byl tehdy Bábův osobák. Přitom spolu s parťákem Svatoslavem Tonem riskovali: dva pokusy na 232 centimetrů zkazili, třetí vynechali a následně museli pokořit laťku posazenou o dva centimetry výše na první pokus.

Bábovi se to povedlo, Ton vypadl. S bronzem na krku pak medailista říkal: „Bez Sváti bych to nedal. Hodně mi pomohl, hecovali jsme a udržoval mě v pohodě. Bronz patří i jemu.“

Halové mistrovství světa 2004, bronz

Byl březen, pár měsíců před olympiádou v Aténách. Bába jel do Budapešti jako velká medailová naděje a příslib pro Hry, neb startoval v Maďarsku jako světová dvojka. Vítězi Stefanu Holmovi ze Švédska nakonec na zlato stačilo (jen) 235 centimetrů, Bába byl s 225 centimetry stejně jako na olympiádě bronzový.

Halové mistrovství Evropy 2011, stříbro

Dvě velké medaile krátce za sebou, pak pauza kvůli zraněnému kotníku a těžký návrat do zpět do formy. Na další cenný kov z prestižní akce čekal Bába sedm let. Dočkal se na šampionátu v Paříži, kde skočil 234 centimetrů.

Přitom sahal i po zlatu, až do zmíněné výšky totiž zdolával laťku na první pokus. 234 centimetrů ale bylo jeho maximem, lepší byl jen Rus Ivan Uchov s výkonem 238 centimetrů.