Všichni oštěpaři ve finále k radosti Železného. On chce být nejlepší trenér na světě, smějí se

Všichni oštěpaři ve finále k radosti Železného. On chce být nejlepší trenér na světě, smějí se

Články

„Kubo, udělej nám nějakou pózičku na fotku,“ slyší oštěpař Jakub Vadlejch po postupu do olympijského finále. Postaví se do pozoru a bez váhání vytasí vylekaný výraz ve stylu Kevina z notoricky známého filmu Sám doma. Kolem procházející se mezitím při pohledu na něj dobře baví. Takovou psychickou pohodu ukazují i po náročné kvalifikaci naši oštěpaři, kteří budou společně házet o medaile. K radosti trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného, který seděl v ochozech.

Tři v kvalifikaci, tři ve finále. Stoprocentní úspěšnost českého tria Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý a Petr Frydrych potěšila nejenom je samotné, ale také jejich kouče Jana Železného. „Dokonce se pousmál, to už je u něj velká věc,“ vtipkoval po závodě Vítězslav Veselý, který bude v Riu obhajovat teprve nedávno přidělený bronz.

První dva pokusy by mu na postup ale nestačily. Do posledního třetího se opřel tak, že mu z hrudi ulétla jmenovka. Vyšlo to, i když výkon 82,85 metru k jistotě finále postrádal 15 centimetrů. Veselý byl ale po krušném dni přeci jen spokojený. „Udělal jsem blbost a ráno si dal hodně melounu a ani nevím, kolikrát jsem byl na záchodě,“ smál se třiatřicetiletý oštěpař.

Železný chce sbírat další medaile. Jako kouč

Dva dny volna před finále tak určitě přijdou vhod. Veselý je šťastný, že do bojů o medaili se dostal i Petr Frydrych, kterého hned běžel na atletickém oválu obejmout radostí. Kdysi velký talent Frydrych se letoškem pořádně protrápil a finále je teď pro něj skvělým úspěchem.

„Tenhle rok až do teď za moc nestál a dneškem je z toho paradoxně životní sezona,“ hlásil dvoumetrový borec s radostí. Na předešlých velkých akcích se většinou sesypal a ani teď neměl až do posledního pokusu dostatečně dlouhý hod. „Zklamání už bylo dost. Mám nejlepší podmínky a nejlepšího trenéra, který ve mě pořád držel víru,“ pochválil reprezentačního kouče Jana Železného.

Jak velké je kouzlo trojnásobného olympijského šampiona? Zdá se, že v Riu může Železný sbírat úspěchy pro Česko tak trochu z druhé vlny – jako trenér. „Byl nejlepší oštěpař všech dob a teď chce být nejlepší trenér na světě,“ vystihl přesně Petr Frydrych. „Ale že by měl po našem postupu do finále nějakou velkou radost? Chce od nás tři medaile, takže nějaké finále ho nemůže rozházet,“ dodal se smíchem.

Všichni tři olympijští finalisté se ale shodují, že jejich postup je pro Železného tou největší odměnou za jeho práci. Nakonec skvělá zpráva je to i pro každého z nich, protože se budou moct vzájemně podporovat. „Prožíváme osudy ostatních, protože spolu trávíme strašná kvanta času,“ řekl Veselý.

A ke splnění Železného medailových požadavků také není daleko. V oštěpařském finále je možné cokoliv – extra dlouhé hody totiž nemusí přijít. „Ve finále můžou být všichni marní, v tomhle je oštěp jiný než třeba běh,“ přiblížil Veselý, podle kterého by na medaili mělo stačit zhruba 88 metrů. Přesně o téhle délce Železný před olympiádou prohlásil, že na ni všichni jeho tři svěřenci mají.