Více než 130kilový „nešika“ nejlepším sokolem! Potřetí za sebou

Více než 130kilový „nešika“ nejlepším sokolem! Potřetí za sebou

Články

Jako dítě prý nebyl na sporty extra šikovný. Jeho otec se ale znal s trenérem ze vzpěračského oddílu v Karolince a ten mu řekl: Doveď ho! V jedenácti letech se tak Jiří Orság dostal k čince. „Bavilo mě to hned od začátku, v klubu navíc byla spousta příjemných lidí,“ líčí nejlepší sportovec České obce sokolské za rok 2018. „Postupně mi vzpírání začalo jít a to byla velké motivace do další práce. Díky bohu, že mě baví i po těch letech.“

Třicetiletý vzpěrač ovládl kategorii dospělých a stal se i celkovým vítězem - v hlasování porazil bronzového z loňského šermířského ME Alexandra Choupenitche ze Sokola Brno I, 5. z atletického HMS (štafeta 4 x 400m) Michala Desenského z Hradce Králové nebo mistra světa v kuželkách Jana Endršta z Duchcova.

Orsága nyní čeká na evropském šampionátu v Gruzii obhajoba stříbrných medailí, slavnostního večera v Tyršově domě se proto nemohl zúčastnit. „Je to pro mne velká čest. Vím, kolik sportovců v Sokole je, a já jsem mezi nimi byl zase nejlepší! I když loňská sezona nebyla ideální, jsem rád, že to stačilo na vítězství,“ vzkázal ve zdravici přes televizní obrazovku.

Mládí vpřed

V kategorii do 23 let kraloval Vít Müller z Hradce Králové, který s dospělou štafetou 4 x 400m doběhl 5. na HMS. Kategorii do 18 let ovládla atletka ze Sokola Opava Barbora Malíková, která vloni vyhrála Olympijské hry mládeže v Buenos Aires a překonala české dorostenecké rekordy na 300, 400 i 800 metrů.

Tradičního ocenění sportovců sokolských oddílů se letos zúčastnila například olympijská vítězka Eva Samková nebo gymnastická legenda Adolfína Tačová. „Moc si vážím toho, co Sokol dělá pro výchovu generací českých sportovců. Můj trenér Marek Jelínek je odchovanec sportovní gymnastiky v Sokole Praha - Vršovice a i já jsem tam chodila na gymnastickou přípravu,“ říká Eva Samková, olympijská šampionka ze Soči 2014 a čerstvá vítězka Světového poháru ve snowboardcrossu Eva Samková.

Desítky tisíc

Nejlepším týmem se staly basketbalistky Hradce Králové. Mimořádné ocenění pro nejúspěšnější oddíl kolektivních sportů získal oddíl lakrosu Sokola Radotín, který vládne tomuto sportu nejen u nás, ale i v Evropě. „Výkonnostní sport v Sokole zažívá skvělé roky a navazuje na úspěchy předválečných sokolských generací, které pravidelně vozily olympijské medaile. Jsem na úspěchy našich sportovců opravdu hrdá,“ řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

„Máme skoro 60 tisíc členů ve více než 1200 oddílech, kteří se věnují 80 sportovním odvětvím. Špičkou pyramidy jsou ti, kteří startují na mistrovstvích Evropy a světa, na olympijských a Světových hrách,“ dodává předseda Odboru sportu ČOS Petr Syrový.