Velké loučení na ME v Praze aneb Proč předčasně pohasla kariéra nadějný slalomářů

Velké loučení na ME v Praze aneb Proč předčasně pohasla kariéra nadějný slalomářů

Články

Pamatujete? Deblkonoisté bývali výkladní skříní českého vodního slalomu. Vždyť dvojka ve složení Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek přivezla z olympijských her stříbro a bronz, mají i tituly mistrů světa či Evropy. Na ně chtěli navázat třeba deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler. Jenže právě oni po sezoně předčasně ukončí kariéru. Důvod? Deblkanoe byly vyřazeny z olympijského programu a tato kategorie začala upadat.

Zahraniční federace přestaly deblkanoisty podporovat a konkurence se snižovala. Kašpar se Šindlerem sice mají zabezpečení od svazu i Dukly, ale scházejí jim soupeři. „A právě závodění a porovnání se s konkurencí byl hlavní hnací motor obou sportovců," píše se v tiskové zprávě. Nedávné rozhodnutí mezinárodní federace ICF o vyřazení kategorie C2 i z programu MS a SP už prý na jejich postoj nemělo vliv.

Doma naposledy

S kariérou se budou loučit doma - na začátku června totiž hostí mistrovství Evropy pražská Troja. I přes ztížené možnosti financování přípravy přislíbila většina evropské deblířské špičky z minulých let, že na šampionát dorazí. Účast potvrdili třeba i aktuální mistři světa, Francouzi Klaus – Pesche. Češi budou obhajovat loňský evropský bronz z Tacenu.

Šestadvacetiletý Kašpar a o rok mladší Šindler se zatím k vrcholu teprve drápali, přesto jejich kariéra dospěla k rychlému konci. A začít závodit samostatně na singlkanoi jim nedává smysl. „Kvůli specifikům jednotlivých kategorií a síle české špičky bychom měli mizivou šanci prosadit se do reprezentace,“ vysvětlili. Nechtějí pokračovat ani v nově prosazované kategorii smíšených deblkanoí.

O posádce Kašpar – Šindler
Posádka pocházející z Opavy spolu začala závodit v roce 2003. Na úspěšná žákovská léta navázali v juniorských letech ziskem jak individuálních, tak týmových titulů mistrů Evropy a světa. V roce 2009 přestoupili z mateřského oddílu, Kanoe Klub Opava, do Armádního sportovní centra DUKLA, kde v kategorii do 23 let získali jak titul mistrů Evropy (Bourg st. Maurice – FRA, 2013), tak titul světových šampiónů (Sydney – AUS, 2014). V roce 2016 se reprezentovali ČR na olympijských hrách v Riu de Janeiru, kde obsadili 8. místo. Na mistrovství Evropy ve slovinském Tacenu přidali o rok později medaili za 3. místo.

Foto: Getty Images