Velké atletické loučení, české hvězdy i souboj s veřejností aneb Proč dorazit do Kutné Hory

Velké atletické loučení, české hvězdy i souboj s veřejností aneb Proč dorazit do Kutné Hory

Články

Patnáct let tvrdě dřel, jenže jeho tělo poslední roky signalizovalo, že se jeho sen o olympijském vítězství nenaplní. Jaroslav Bába, bronzový olympijský medailista z Atén, se teď chystá na dva poslední závody kariéry. V úterý 4. září se ale v rámci druhého ročníku HESU Meetingu Zuzany Hejnové v Kutné Hoře, rozloučí se stadionem. Poté se představí ještě na Olomoucké laťce. „Ale na stadionu to bude naposledy. Moc se na to těším,“ říká.

Ve výšce nastoupí společně muži i ženy. „Je to zajímavý formát,“ myslí si Bába, který coby malý kluk tajně snil o olympijském zlatu. „Jako malý jsem si přál vyhrát olympiádu, to se mi nepovedlo. Ale zaplaťpánbůh za to třetí místo, ta medaile mi už zůstane a jednou ji budu ukazovat dětem, vnoučatům,“ povídá český rekordman. U atletiky by rád zůstal. „Chtěl bych pomáhat mladým výškařům a třeba zase pozvednout českou úroveň.“

Na HESU Meetingu jsou připraveny netradiční disciplíny, ve kterých proti sobě budou soupeřit muži i ženy. Aktivně se může zapojit taky široká veřejnost. Sportovní nadšenci se mohou zaregistrovat do běhu na 150 metrů nebo 200 metrů překážek. Připravený je oblíbený OCR běh s dvanácti překážkami. Děti si zazávodí ve skoku do dálky či v trojboji přípravek. Každý návštěvník si pak může vyzkoušet otevřený atletický trénink pod vedením bývalé olympijské atletky Michaely Hejnové, která je sestrou Zuzky.

Ještě Tokio a pak konec

„Ostrý” sportovní program obstarají vynikající čeští atleti. Fanoušci uvidí skok vysoký i daleký, smíšený běh mužů a žen na 100 metrů a 100 yardů a další disciplíny. Na závěr je nachystaná autogramiáda s hvězdami meetingu i Zuzkou Hejnovou.

„Ráda bych pozvala všechny fanoušky, připravili jsme opravdu fajn program. Hobíci si vyzkouší atletiku, poměří vzájemně síly a nebo si jen zatrénují,” říká Hejnová, která sice startovat nebude, ale meeting připravuje a bude ho na místě spolukomentovat. „A mám radost, že přijede Jarda Bába. Bude to jedna z posledních příležitostí ho vidět v akci.

Sama Hejnová, dvojnásobná mistryně světa a bronzová olympijská medailistka v běhu na 400 metrů, léčí bolavou achilovku. Končit kariéru ale ještě nehodlá, důvodem jsou olympijské hry v Tokiu 2020. „Rozhodla jsem se pokračovat, protože mě to pořád baví. Ještě bych mohla dosáhnout na nějaké medaile,” říká jednatřicetiletá atletka. „Chtěla bych vydržet do olympiády 2020. Je to můj cíl a myslím si, že pak bude nejvyšší čas ukončit kariéru.”

Foto: Getty Images