Ve znamení jedniček. Biatlonistka Koukalová přijala výzvu osudu

Ve znamení jedniček. Biatlonistka Koukalová přijala výzvu osudu

Články

V cíli se svezla k zemi a mohutně vydechovala. Gabriela Koukalová se v pátečním sprintu Světového poháru vydala ze všech sil. Startovní číslo 1 ale jakoby dopředu její triumf předurčilo. Obhájkyně křišťálového glóbu si k patnáctému vítězství v seriálu pomohla čistou střelbou a druhým nejrychlejším  během. „Perfektní závod, i když nás na první střelecké položce trochu napínala,“ povídal po závodě kouč Zdeněk Vítek. „Ale spadlo tam všech pět terčů a běh byl skvělý.“

Druhou Finku Kaisu Mäkäräinenovou porazila o 21 sekund, třetí skončila Francouzka Marie Dorinová-Habertová. Česká biatlonistka v Oberhofu vystoupila na pódium v individuálním závodě vůbec poprvé v kariéře.

Koukalová byla také první biatlonistkou, která po Novém roce vyběhla na trať závodu Světového poháru. „Jeden primát si tak připíše hned na startu,“ říkal s úsměvem kouč Zdeněk Vítek pro webové stránky biatlon.cz.

Počasí v německém Oberhofu se navíc umoudřilo. Teploty se sice pohybovaly kolem mínus sedmi stupňů, obloha však byla bez mráčku a po fujavici nebylo ani památky. „A to tady není úplným standardem. Ale až v cíli se ukáže zdali jednička byla či nebyla výhodou,“ uvažoval před startem Vítek.

O žlutý trikot

Koukalové se jednička na prsou zalíbila a už ji nepustila. Pokud by ovládla i sobotní stíhačku, sebrala by Němce Lauře Dahlmeierové žlutý trikot pro vedoucí ženu Světového poháru.

Veronika Vítková sledovala závod na dálku. Po nemoci už trénuje v Jablonci nad Nisou. „Tři čtyři dny jsem měla vysoké horečky až k devětatřiceti stupňům, které mi tělo dost oslabily. Proto jsem se s doktorem Vláďou Dobešem i trenéry shodli, že nemá smysl můj návrat uspěchat. Ruhpolding už mám ale v plánu.“

Foto: Český biatlon/Petr Slavík