Ve světě byli raritou, teď si zvykají na změny. A domácí MS se blíží

Ve světě byli raritou, teď si zvykají na změny. A domácí MS se blíží

Články

Medaile z mistrovství světa, Evropy i dvě placky z olympijských her. Toť stručný výčet úspěchů posádky českého čtyřkajaku, kterou čeká příští týden v Račicích mistrovství světa. Jenže dvě zásadní věci jsou jinak.

Žádný kilometr, ale jen pětistovka. A z poloviny obměněná posádka.

„Už je to hodně o dovednostech a rychlosti. Není prostor na žádnou chybu, už to pak ve zbytku trati nedoženete,“ říká Jan Štěrba.

Kromě něj sedí v lodi Daniel Havel, Radek Šlouf a Jakub Špicar. Ze sestavy, která v Riu vybojovala bronz, vypadli Josef Dostál a Lukáš Trefil. První se chce soustředit na individuální závody, druhému pětistovka tolik nevyhovuje.

Posádka v předchozím složení spolu byla na dvou olympiádách, což je i podle kouče Pavla Hottmara unikát. „Byli jsme rarita, kluci spolu vydrželi hodně dlouho. Měli výsledky a chuť pokračovat, tak jsem neměl důvod je od sebe trhat.“

Jenže nic netrvá věčně. A před „novým“ čtyřkajakem je teď velká výzva. Čtveřice kanoistů byla letos na nové olympijské trati 500 metrů dvakrát bronzová ve Světovém poháru a čtvrtá na mistrovství Evropy.

„Slaďujeme se, ale cítím, že jsme silní. Měli jsme super začátek, sedli jsme do lodě a jelo nám to,“ přibližuje Šlouf, ve dvaadvaceti letech nejmladší z týmu. Matadorem je o čtrnáct let starší Štěrba.

Právě tihle dva si i krátce před MS vyměnili pozice. Štěrba půjde na třetí, Šlouf se přesune dozadu.

„Budu v nervu. A to je dobře!“

Pro benjamínka Šloufa bude mistrovství světa doma obří zkouškou. Ale nebojí se, mluví naopak rozvážně a několikrát zopakuje, že věří sobě i zbytku zkušenější posádky.

„Budu v nervu, to určitě. Těším se na to, aspoň mě to nabudí. Dám si sluchátka, možná se půjdu kiláček proběhnout, ať rozhýbu tělo. Jedu poprvé v životě mistrovství světa v olympijské disciplíně a navíc doma. To musí vyjít!“

Přijďte klukům do Račic držet palce! Začíná se 23. srpna, vstupenky kupujte online!