Ve stínu Ledecké! Dálková plavkyně si sní a uskutečňuje nemožné sny

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Vystoupit z komfortní zóny, aby se člověk o sobě něco dozvěděl. „To dobré, i to, co třeba tak dobré není,“ směje se Abhejali Bernardová, česká dálková plavkyně i běžkyně. Právě to je hlavní motivací ženy, která jako desátý člověk na světě, čtvrtá žena a první člověk ze země bez moře, přeplavala všech sedm největších světových úžin. Na Havaji se prala s mořskými vlnami dlouhých 22 hodin.

V průlivu mezi ostrovy Oahu a Molokai si sáhla na dno svých sil. Popálená od medúz doufala v zázrak. „V jednu chvíli to tak skutečně bylo. Velkou část úspěchu přikládám síle tiché mysli, která to nevzdá, když se úplně nedaří. I když tu cestu nevidíte, neznamená, že tam není,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas 2. „Po dvaceti hodinách berete z prázdné nádrže. Tělo je ale úžasný nástroj a dokáže mnoho.“

Bernardová využívá na cestě k úspěchu i techniku vizualizace. „Je tam spousta proměnných, které člověk neovlivní. Může mít natrénováno, přijet na místo a počasí ho ani nepustí do vody. Vždycky jsem si snažila vizualizovat, že ten dobrý den přijde a představovala jsem si sama sebe na druhém břehu,“ vypráví.

Ve stínu Ester Ledecké

Všechny úžiny přeplavala hned napoprvé. Když 24. února 2018 přeplavala poslední, Cookův průliv mezi Severním a Jižním ostrovem Nového Zélandu, oslavovali Češi úplně jiný sportovní počin. Ester Ledecká se na olympijských hrách v Pchjončchangu právě stala dvojnásobnou olympijskou šampionkou. Bernardová ovace ani nečekala, ke spokojenosti ji stačí vědomí dobře odvedené práce. „Když něco dělám, snažím se to dělat dobře,“ povídá žena, které vybral křestní jméno duchovní učitel.

A když člověk udělá, co může, zafunguje jakási zvláštní milost. „Jste připravený na něco, na co se tolik připravit nedá. Říká se: připravuj se na nejhorší a doufej v to nejlepší,“ líčí. „Plnost života spočívá ve snění a uskutečňování nemožných snů. Když je to nemožný sen, nemůže být úplně jednoduché ho dosáhnout, protože bychom si toho pak nevážili. Pak si uvědomíte, že dosažení nějakého snu stojí nějaké překonání se, že jsou tam nějaké překážky.“

Ale proč si staví do cesty stále nové a nové překážky?
„Je to asi v mé životní filosofii sebepoznání a sebepřekonání. Když jsem překonala La Manche, měla jsem pocit, že jsem si už odplavala. Ale pak najednou všichni říkali: to je ta, která přeplavala La Manche. A já si najednou říkala, že nechci být definovaná jako ta, která přeplavala La Manche, protože to je jen jedna část toho, co dělám,“ vysvětluje. „Člověk je mnohem víc než jedna věc, kterou dokázal, jakkoliv je ta věc veliká.“

Celý rozhovor si můžete poslechnout na stránkách Českého rozhlasu 2.

Foto: www.abhejali.cz

líbil se ti článek?