V patnácti letech hvězdou. Turnaj v Olomouci láká i na japonský supertalent

V patnácti letech hvězdou. Turnaj v Olomouci láká i na japonský supertalent

Články

Za stůl se postavil už ve dvou letech, dnes je mu patnáct a je světovou star. Stolní tenista Tomokazu Harimoto patří k hvězdám, které se účastní nablýskaného turnaje Czech Open v Olomouci. A je jedním z favoritů.

Kromě něj si na Hané zahraje i třeba nedávná světová jednička z Německa Dimitrij Ovčarov nebo ženská světová čtyřka Kasumi Išikawová. V Česku se asi tak nabitý turnaj ještě nikdy nekonal.

A mimochodem, boje o medaile z Czech Open loni přenášelo živě jedenáct televizních stanic a na obrazovkách si ho pustilo 500 milionů lidí.

„Je to jeden z vrcholů sezony a velká šance se před světem ukázat. Už v kvalifikacích je hodně vynikajících hráčů, takže turnaj má kvalitu od začátku,“ říká jeden z Čechů Pavel Širuček, který má jisté místo v hlavní soutěži.

Před domácím publikem se představí také Hana Matelová nebo Lubomír Jančařík, olympionici z Ria před dvěma lety.

Favority jsou však Asiaté. Patnáctiletý Harimoto přijel asi jako ten největší, když nedávno na domácím Japan Open porazil i dva olympijské vítěze z Číny a došel si pro zlato.

„Má vyspělou hru, umí zatlačit z forhendu i bekhendu. Hlavně je neuvěřitelně rychlý, těžce se stíhá,“ popisuje Širuček. „Nehraje bez chyb, ale stejně si na něj většina hráčů neví rady.“

Japonci vládnou i ženské dvouhře. Kandidátkou na zlato je světová čtyřka Išikawová nebo sedmnáctiletá obhájkyně titulu Hané Mima Itová.

„Říká se, že všichni Japonci hrají stejně. Hodně mění tempo hry, dokáží zpomalit i zrychlit. Jsou daleko vyspělejší a šikovnější, ale rozhodně se dají porazit. Když klapne taktika, není to nemožný.“

Czech Open v Olomouci se koná od 21. do 26. srpna. Více informací najdete na webu svazu stolního tenisu.

A jestli nevěříte, jak může patnáctiletý hráč porážet olympijské vítěze, tak ve videích máte důkaz.