Zahájeno! V Pardubickém kraji začala Olympiáda dětí a mládeže

Zahájeno! V Pardubickém kraji začala Olympiáda dětí a mládeže

Články

Ikony hokejových Pardubic Bohuslav Šťastný a Vladimír Martinec slavnostně zapálily olympijský oheň při příležitosti zahájení Olympiády dětí a mládeže (ODM). Ta v kraji potrvá do 2. února a zúčastní se ji kolem 1 200 sportovců z celé republiky.

„Účast na Olympiádě dětí a mládeže je prvním krokem mezi sportovní elitu. Řada sportovců, kteří budou za pár dnů reprezentovat naši republiku v Pchjongčchangu, začínali svoji velkou kariéru právě tady,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Na slavnostním ceremoniálu před zaplněným hledištěm nechybělo představení všech výprav, které na plochu Tipsport areny přivedla v roli vlajkonoše vždy jedna ze sportovních ikon daného kraje. Za pořadatelský kraj to byl například hokejista Tomáš Rolinek, za Moravskoslezský zápasnice Adéla Hanzlíčková či judista Pavel Petřikov za výpravu sportovců z Královéhradecka.

Letošní ročník ODM pokrývá stejně jako ten loňský v Brně živými přenosy Česká televize, která divákům nabídne více 35 hodin živého vysílání.

„Díky živým přenosům České televizi a informacím z dalších médií budou mladí sportovci vidět a mají tak jedinečnou příležitost ukázat, že sport je jedna z nejkrásnějších věcí, které v republice máme,“ řekl místopředseda ČOV Filip Šuman.

Olympiáda dětí a mládeže je největší multisportovní akcí u nás, koná se jednou za dva roky a střídá se její letní a zimní podoba. O medaile na ní bojují sportovci ve věku 10 až 16 let.

Do Pardubického kraje, kam se ODM vrátila po 15 letech, budou mladé naděje soutěžit v jedenácti sportech po celém kraji – v Litomyšli, České Třebové, Vysokém Mýtě, Chocni, Letohradu, Čenkovicích a na Dolní Moravě.

„Dva týdny před začátkem nás trochu trápilo počasí a vypadalo to, že budeme mít problémy se sněhem. Nakonec se ale vše podařilo vyřešit. Byl jsem se osobně podívat na sportovištích a jsou perfektně připravená,“ ujistil Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Olympiádou dětí a mládeže prošla v minulosti řada úspěšných olympioniků, kteří budou v únoru reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Jsou mezi nimi třeba snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, krasobruslař Michal Březina, skokan na lyžích Vojtěch Štursa nebo sdruženář Tomáš Portyk.

Sledujte ODM na webu a Facebooku!