V 83 letech na startu Velké Kunratické! Nejstarší závodník prozradil fígl na běžeckou dlouhověkost

V 83 letech na startu Velké Kunratické! Nejstarší závodník prozradil fígl na běžeckou dlouhověkost

Články

Pot mu stékal po tvářích, ale vypadal spokojeně. Ani tentokrát, ve 83 letech, totiž nevynechal Velkou Kunratickou – bez ní si svůj podzim už snad nedokáže představit. „Člověk si chce furt něco dokazovat,“ směje se Zdeněk Kerner. Právě on byl letos na startu legendárního přespolního závodu nejstarší. „To mi říkali, ale zpočátku jsem tomu ani nechtěl věřit. Bohužel je to tak,“ dodává s úsměvem.

Závod, který se koná bez přerušení od roku 1934, je známý svým náročným profilem a rozmarným počasím. Účastní se ho malé dětí i běžečtí veteráni, běhá se na 6 tratích (370 m - 3100 m) a vyhlašuje se celkem 27 kategorií.

Chce to vůli

A Kerner má na svém kontě desítky startů. „Myslím, že letos jsem běžel už po pětačtyřicáté,“ vypočítává muž, který by vitalitu klidně mohl rozdávat. „Ale běžel jsem pomalu, rychle už to nejde. No, zaplať pánbůh za to, že to jde aspoň takhle,“ povídá.

Jeho vysoký věk byste mu rozhodně nehádali. Třeba na legendárním kopci Hrádek, kde na laně mezi stromy vlají mladí, staří i ženy, si počínal jako skutečný mazák. „Aspoň mám čárku,“ žertuje. „Bez tréninku by to ale nešlo. Běhám dvakrát až čtyřikrát za týden po pěti kilometrech. Tak se udržuju při životě.“

Fígl na běžeckou dlouhověkost je prozaický. „To víte, že žádný extra nemám. Jen vůli běhat. I když se mi nechce, jdu,“ říká. „Dělám to tak, že řeknu kamarádovi, že půjdu běhat. Pak bych se styděl sám před sebou, kdybych nešel.“

A odměna za vydařený start? „Dám si pořádnou husu a pivo k tomu. Žádnou životosprávu nedržím.“

Velká kunratická je jeden z nejstarších běžeckých závodů v Čechách, běhá se vždy druhou listopadovou neděli v Kunratickém lese v Praze. Po šestatřicáté si ho letos nenechal ujít také vyhlášený kardiochirurg Jan Pirk a přípravu si jím čas od času zpestří i řada českých olympioniků.