V 16 letech napodobil hvězdy. Čech skočil trik, který boduje na X-Games a olympiádách

V 16 letech napodobil hvězdy. Čech skočil trik, který boduje na X-Games a olympiádách

Video

Tři a půl otočky a dvakrát přes hlavu. To všechno naráz během pár vteřin ve vzduchu. Šestnáctiletý talent freeskiingu Vojtěch Ševeček ustál trik doublecork 1260 mute, který skáčou převážně špičkový lyžaři na prestižních akcích.

„Věřil jsem si. Stačily dva pokusy a odjel jsem to,“ řekl Ševeček. A co je na triku nejtěžší? „Asi si dávat pozor ve vzduchu, abyste nic nepopletli. Dopad už je víceméně v pohodě, pod sebou ho vidíte.“

Ševeček je členem Akademie freestyle lyžování, kterou vede ve spolupráci s českou reprezentací Josef „Pepé“ Kalenský, sám akrobatický lyžař.

Trénuje pět dětí do šestnácti let a pod křídly má třeba i třináctiletého Štěpána Hudečka, dost možná největší českou naději. Jeho příběh si přečtěte ZDE.

Ale zpět k Ševečkovi. Kalenský nedává svým skokanům úplně volnou ruku, ale s Vojtou už trik trénoval v létě ve vodě a v rakouském Flachau na něj teď byly ideální podmínky. „Řekl jsem mu, že jestli do toho chce jít, tak ať to zkusí. Byl měkký dopad a bezvětří.“

Kalenský tentýž trik skočí jako jeden z mála Čechů taky, jinak je prý doublecork k vidění hlavně na X-Games, olympiádě nebo závodech Světového poháru.

„Moc lidí ho nedává, není to sranda. Skáčou to jen skvělí lyžaři se zkušenostmi. A Vojta to teď dal v šestnácti! Je to hodně nadaný kluk. Chceme ho připravit tak, aby odjel na mistrovsví světa juniorů,“ dodal Kalenský.