Už nezávodí, přesto stále nestíhá. A můj pohybový aparát trpí, směje se evropský šampion Verner

Už nezávodí, přesto stále nestíhá. A můj pohybový aparát trpí, směje se evropský šampion Verner

Rozhovory

Zvedne telefon a vyhrkne: „Trošku nestíhám.“ Trénuje mladé krasobruslaře, po světě jezdí krasobruslařské exhibice a právě dostudoval na Vysoké škole ekonomické a managementu. „Jsem teď na částečný úvazek pod ministerstvem školství, také spolupracuju s Českým olympijským výborem,“ vypočítává Tomáš Verner, evropský šampion z roku 2008.

Je toho však mnohem víc. „S naší bruslařskou federací připravuju mistrovství Evropy, které bude v roce 2017 v Ostravě, pro Mezinárodní bruslařskou unii zase dělám semináře, abych zůstal v povědomí a mohl českým krasobruslařům pomáhat přes kontakty na těch nejvyšších místech,“ doplňuje.

Páni, to všechno stíháte? Co z toho vás živí?
Jsou to hlavně exhibiční vystoupení, všechno ostatní sice nejsou úplně dobrovolné činnosti, ale víceméně ano.

Jaké exhibice jezdíte?
Mám jen dvě společnosti, se kterými spolupracuju. Jedna je z Japonska, se kterou to táhnu už přes deset let, Japonsko je pořád moje destinace. A potom jezdím s Jevgenijem Pljuščenkem, který má hned několik projektů.

Uvidí vás i čeští fanoušci?
Ano, máme před sebou turné, které pojedeme po Česku a Slovensku – termín je listopad, prosinec.

Kolik exhibicí za rok zvládnete?
Program je hodně nabitý. Když člověk dělá aktivity z dobré vůle, musí je vyvážit aktivitou, která je placená. Kdybych to měl spočítat, tak dejme tomu 40 show odjedu. Některé jsou rozeseté do celého roku a některé jsou v rámci jednoho turné – což je pro mě výhodnější, mám pak volnější ruce pro další aktivity.

To je pořádná porce s bruslemi na nohou. To přeci bez tréninku nejde, ne?
Je to tak, jak říkáte, bohužel. Teď třeba odlétám na jedno vystoupení, které máme jako jednorázovku. A musím se dát do kupy, ale mám na to jen týden. Není to ideální, protože pak trpí můj pohybový aparát. Ale systematický trénink už fakt není kam narvat.

Říkáte, že trénujete mladé krasobruslaře. Má Česko nějaké nové talenty?
Několik. Ke mně a k paní Kopřivové si našli cestu bratři Bělohradští, oba jsou junioři. Ten mladší přivezl ze Světového poháru v Rusku bronzovou placku, což se počítá dvojnásob. (smích) Ten starší malinko stagnuje, protože se nemůžu pohnout přes trojitého axela – je to skok, který odděluje kluky od chlapů. Oba ale mají jak talent, tak vůli.

Tomáš Verner se v Olympijském parku na Lipně zúčastnil soutěže v čepování piva. Podívejte se.