Údery má i v hlavě. Vytasí sedminásobná šampionka Štrbíková ty své blbinky i při minipingpongu?

Údery má i v hlavě. Vytasí sedminásobná šampionka Štrbíková ty své blbinky i při minipingpongu?

Články

Z národních šampionátů má sedm titulů. A je známá tím, že její hra není zdaleka založena jen na strojově přesné kombinaci úderů, kterou stolní tenisté a tenistky hodiny drilují v přípravě. Renáta Štrbíková naopak vyniká obrovským citem pro míček a za stolem často vymyslí úder, kterým zaskočí sebezkušenější soupeřky.

Sama to pak komentuje slovy: „Některé soupeřky na ty moje blbinky vůbec neumí zareagovat, a to je moje výhoda." I díky tomu má ve sbírce dvě bronzové medaile z mistrovství Evropy družstev, je mistryní Evropy ve smíšené čtyřhře a zahrála si v osmifinále mistrovství světa.

A bude jednou z hvězd Světového festivalu minipingpongu v Ostravě, který se koná 6. - 8. dubna v Trojhalí. Účastníci festivalu ji budou moci vidět při některém z řady exhibičních zápasů, ale také poměřit s ní síly přímo za malými stoly.

Propotíte tričko

„Ministoly znám velmi dobře. Mám kamaráda, který prodává věci na stolní tenis a v obchodě tenhle stůl mají. Často se stává, že ho jdu jen pozdravit, pak na sebe mrkneme, a pokud má čas, jdeme si zahrát. Takže pak odcházím po hodině v propoceném tričku," usmívá se.

Přemlouvat Renátu Štrbíkovou k účasti na festivalu zkrátka nebylo potřeba. „Je to neskutečně chytlavá zábava. I pro někoho, kdo to vůbec neumí a zkusí si to poprvé. Nejdřív se snaží trefit ten malý stůl, pak, když už to jde, chce udržet míček co nejdéle ve hře. A nakonec bývá většinou naštvaný, že už nemá čas pokračovat. Jistě, turnaj bude trochu něco jiného, ale myslím, že se to bude líbit," dodává.

Těší se přitom nejen na turnaj a na pár svých spoluhráček a soupeřek, ale také na některé známé hráče. „S Petrem Korbelem jsme v minulosti třeba ještě hrávali smíšenou čtyřhru na nějakém tom mistrovství Evropy. S Marií Hrachovou jsem se už za stolem několikrát utkala a vlastně ještě stále mohu v extralize. Ale třeba Milan Orlowski? Nepamatuji si, že bych s ním někdy hrála. Pokud to bude možné, ráda si proti němu jeden nebo dva sety dám. Na malém, ale klidně i na velkém stole."

Pocta

Kromě samotného turnaje na ministolech by právě exhibice hráčů a hráček současných i těch bývalých měly být ozdobou celého festivalu. „Naše myšlenka oslavit touto formou Světový den stolního tenisu, který připadá na 6. dubna, se líbí i zástupcům světové a evropské asociace. Na oficiálních webových stránkách obou asociací se pozvánka na náš festival dostala v minulých dnech na titulky. Je to obrovská pocta. Všichni, kdo stolní tenis sledují, si mohli přečíst, že v Ostravě pořádáme takhle výjimečnou akci," připomíná Nikolas Endal, místopředseda České asociace stolního tenistu.

Zúčastnit se Světového festivalu minipingpongu je přitom velmi prosté. Stačí se zaregistrovat na stránkách www.miniping-pong.cz a přijít si zahrát do ostravského Trojhalí.

Vstup je zdarma, raketu a míček si účastníci mohou přinést svoje, ale také zapůjčit. Bez ohledu na věk a pingpongové zkušenosti se tak pobaví určitě každý. Workshopy, fun zóna pro děti i dospělé, ale především typický zvuk odrazu desítek míčků od stolů vytvoří v industriálním prostředí Trojhalí neopakovatelný zážitek.