Turnaje po celém světě a olympiáda jako cíl. Český badminton spoléhá na nové naděje

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Badmintonisté Petr Koukal a Kristýna Gavnholt reprezentovali Česko pod pěti kruhy od Pekingu 2008 až po Rio 2016. Oba už dali profesionálnímu sportování sbohem, ale mají své nástupce.

Třeba Adam Mendrek (ročník 1995) směle tvrdí, že se chce stát nejlepším českým badmintonistou historie. Má k tomu ideální předpoklady: jeho tatínek Tomáš byl vynikajícím hráčem a v roce 1992 se zúčastnil olympiády v Barceloně.

„Mám cíl dostat se do sedmdesátého místa na žebříčku a pak možná překonat tátu, který byl šestatřicátý. Chci na olympiádu, to je můj sen a zkusím k jeho splnění překonat všechny překážky,“ říká Mendrek mladší.

S koncem kariéry Petra Koukala přišel o parťáka na cesty i jakéhosi mentora. Přátelství ale nevyprchalo, Mendrek často se zkušenějším spoluhráčem po telefonu nebo skrz sociální sítě svoji hru rozebírá. „Petr pro mě byl a bude obrovskou badmintonovou osobností. Dostat se třikrát na olympiádu je úžasný výsledek.“

Za rok stihne mladá badmintonová naděje objet něco ke dvaceti turnajům. Většinu po Evropě, ale snáz se mu body sbírají v Africe nebo Asii. Čerstvě má za sebou stříbrné umístění z Jamajky a Brazílie.

V Česku je mezi muži žebříčkově lépe postavený jen Milan Ludík, který se mimochodem s Koukalem přetahoval do poslední chvíle o letenku na srpnovou olympiádu.

Teď cílí na Tokio. „I když jsem momentálně českou jedničkou, tak mě čeká nesmírně těžká kvalifikace, neboť se v badmintonu neustále zvyšuje konkurence,“ upozorňuje Ludík.

Zároveň připomíná, že Česko má silnou nastupující generaci. Vždyť zkraje dubna se v Polsku na mezinárodním turnaji do třinácti let popraly o zlato ve finále ženského pavouka dvě Češky a junioři se zase na mistrovství Evropy pochlubili pěti pátými místy.

Ludík spočítal, že kvůli badmintonu stráví na cestách až 150 dní ročně. Byl třeba v Chile, na Tahati nebo v Nigérii. „Většinou vidím jen letiště, hotel a halu. Ale v Brazílii jsem navštívil největší vodopadá na světě Iguazu Falls, to byl zážitek!“

Mezi ženami může Česko spoléhat na Kateřinu Tomalovou (127. v žebříčku) či Zuzanu Pavelkovou (137.). Tomalová má za cíl další účast na mistrovství světa a Evropské hry za dva roky.

O ženském badmintonu říká: „Úroveň se rok od roku zvyšuje. Pro kvalifikaci na olympiádu do Londýna stačilo být ve dvouhře kolem stého místa na žebříčku, pro Rio už se hranice posunula k sedmdesáté příčce a myslím, že před Tokiem klesne ještě níž.“

Kamarádi jí často závidí, že kvůli sportu už procestovala půlku světa. „Už v tom mám rutinu, zvládnu si zabalit během pěti minut,“ směje se.

Jak si vedl youtuber Pedro na kurtu s Petrem Koukalem? Mrkněte na video

líbil se ti článek?