Tři oštěpaři bez medaile. Bronzová byla hratelná, ví Železný

Tři oštěpaři bez medaile. Bronzová byla hratelná, ví Železný

Články

Rozšíření medailové sbírky bylo na dosah – ve finále mužského oštěpu měli Češi unikátní tříčlenné zastoupení. Jenže další cenný kov z toho nakonec nebyl, přestože alespoň na bronz si svěřenci Jana Železného věřili. „Sedmý, osmý a dvanáctý, je to škoda. Když to ale vezmu z jiného pohledu, tak kdo takhle na olympiádě dopadl,“ řekl po závodě Železný.

„Bronzová medaile byla hratelná,“ věděl trojnásobný olympijský vítěz, který své svěřence pečlivě sledoval z tribuny. Tři oštěpaře neměla v olympijském finále žádná jiná země a čekalo se, kdo z tria Vítězslav Veselý, Jakub Vadlejch, Petr Frdyrych bude mít svůj den. Nejblíže medaili byl nakonec zkušený Veselý, který se nejlépe opřel do druhého hodu.

„Jenže letěl špičkou dolů, ale jinak byl jediný nadějný,“ řekl Veselý po vyměření délky 82,15 metru. Bronz ležel o tři metry dál. „Měl jsem na to hodit za 85 a do poslední chvíle jsem to měl v hlavě. Na zlato ani stříbro to nebylo, ale na placku se hodit dalo,“ litoval celkově sedmý oštěpař olympijského finále.

V Riu doplatil na překotnou sezonu, která měla třiatřicetiletému Veselému napovědět, jestli bude pokračovat v házení dál. „Pořád něco hledám a doufal jsem, že to najdu tady ve finále. Dva roky bych chtěl určitě ještě házet. Stabilita v oštěpu je vzácná a člověk s tím bojuje,“ přiznal Veselý.

Češi proti sobě

Když prý není na tréninku kouč Jan Železný, dělají si ostatní srandu právě z Veselého, který je rázem nejstarší. V trochu jiné pozici je o osm let mladší Jakub Vadlejch, který sezonu od sezony roste a v Riu nakonec skončil hned za Veselým na osmém místě.

„Bylo to trápení a mám z toho smíšené pocity. Většinou poznáte už při prvním hodu, že to není den D. To do toho pak alespoň musíte jít po hlavě. Jenže jak jsem se snažil, tak tím více odcházela technika,“ řekl pětadvacetiletý oštěpař. „Před dvěma lety bych ale osmé místo na olympiádě bral všemi deseti.“

Vadlejcha do poslední chvíle mohl o finálovou osmičku připravit další z Čechů – Petr Frydrych. „To byla zapeklitá situace, ale nešel jsem do toho se soucitem,“ přiznal Frydrych, kterému se nakonec žádný z hodů nepovedl a skončil ve finále dvanáctý. „Ale Kuba mi dokonce ještě před tím fandil,“ řekl Frydrych, který byl i tak se svým představením v Riu spokojený.

Železný: Vždycky chci úspěch

S podobným pocitem nakonec hodnotil účast svých svěřenců i trenér Jan Železný, který strávil závod v ochozech za oštěpařským sektorem. „Je to škoda, ale beru všechny věci pozitivně. Dostali se do finále, bohužel se jim nedařilo, jak by si představovali,“ řekl Železný.

Tak snad příště v Tokiu, kde by mohl trojnásobný olympijský vítěz dovést své nástupce k medaili. A potvrdit tak jejich slova, že chce být nejlepším trenérem na světě. „Já vždycky chci, aby byl úspěch a tohle mě mrzí. Dívám se na to ale v jiném kontextu. Sedmý, osmý a dvanáctý, kdo takhle na olympiádě dopadl.“