Tři měsíce na moři. Čech chce v extrémním jachtařském závodě obeplout svět

Lifestyle
Lifestyle
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Polovina závodníků, která se postaví na start, vzdá ještě před cílem. Sólový závod Vendée Globe, nebo-li cesta kolem světa, je nejnáročnější regatou na světe. Koná se každé čtyři roky, přitáhne pozornost statisíců fanoušků a je i velkým snem českého jachtaře Milana Koláčka.

„Pro sólové jachtaře je to absolutní vrchol, nic těžšího není. Když je člověk několik týdnů sám na lodi, tak musí být odolný fyzicky, psychicky a poradit si s technickými problémy. V historii závod dokončilo jen 78 závodníků, což je méně než lidí na Mount Everestu nebo ve vesmíru,“ přibližuje Koláček.

Závodit mohou jen jednotrupé otevřené jachty o délce 60 stop. Startuje se z přímořského městečka Les Sables-d'Olonne na západě Francie, kam se jachtaři po zhruba tříměsíční plavbě zase vrací. První ročník se konal v letech 1989/1990, letos se jede poosmé.

Vendée Globe je pro Koláčka velká výzva, jeho účast by byla historickým úspěchem pro český jachting. Koláček už řadu let ve Francii žije, ovládl tam i šampionát v sólovém jachtingu před čtyřmi lety.

Čím to, že si závod drží takovou popularitu?
Sólový jachting obecně je ve Francii nesmírně populární. Lidé jsou zvyklí jezdit sami na moři, nehledají posádkové závody. Naučili se být soběstační a v jachtingu našli velkou zálibu. Koncentruje se tu celý jachtařský svět, vznikl kolem toho i velký byznys.

Z toho plyne i to, že Vendée Globe sledují statisíce lidí napříč celou zemí?
V průběhu minulého ročníku napočítali organizátoři celkově 1,8 milionu diváků, na startu jich bylo 300 tisíc. Je to největší sportovní událost ve Francii. Co se zásahu na společnost týče, tak předčí i Tour de France nebo ragby. Jedině letošní fotbalové Euro se tomu mohlo vyrovnat. Přispívá k tomu i velká mediální podpora, na letošní závod se akreditovalo šest tisíc novinářů.

Takže jsou závodníci neustále pod drobnohledem.
Celý závod se sleduje, po půl hodině víme pozice všech lodí. Probíhají diskuze na břehu, televize připravují výstupy… Píše se o tom, jak budou závodníci na moři tři měsíce žít. Jsou to hrdinové, kteří posunují hranice. Každý ročník je rychlejší, jachtaři jsou čím dál lépe připravení.

Co je nejtěžší?
Psychika a samota, oboje spolu dost souvisí. Závodník je čtvrt roku na lodi úplně sám, to je nejnáročnější.

Jak probíhá příprava?
Několik dní se jachtaři věnují přípravě na moři, dělají se i rychlostní testy a krátké závody. Během fyzické části se běhá, plave i posiluje, protože jachtař musí zpevnit partie, které potřebuje při manipulaci s lodí. Důraz se klade také na teorii, zkoumá se počasí, strategie větru, elektroinstalace a další věcí. Na lodi nikoho jiného nemáte, takže se ještě před vyplutím musíte naučit, co dělat v případě, když třeba nedobíjí baterka. Problémů se může vyskytnout celá řada, na všechno musíte být připraveni.

A co stravování a spánek?
Je důležité stravovat se pravidelně. Konzumuje se maso, sacharidové pokrmy plus další druhy energeticky hodnotných jídel. Občas si závodníci uvaří i jídla, co jedí normálně doma. Hlavní je, aby se dobře cítili. Tělo má obrovský výdej. Se spánkem je to složitější, natáhneme se šestkrát za den tak na třicet minut. Je to podobné jako člověk, který pracuje v kanceláři. Ten má během osmihodinové pracovní doby také časy, kdy by se mu nejlépe odpočívalo. Na jachtě to je stejné, jen si musíte umět naplánovat čas, kdy může loď surfovat po vlnách sama a kdy naopak musíte být v pozoru, protože obeplouváte ostrov.

Je reálné, že budete stát při příštím ročníku na startu?
Je to možné, i když Vendée Globe je obrovský extrém. Moc si zatím nedokážu představit osmdesát dnů na moři, ve vedru i zimě, když plujete kolem Antarktidy… Bylo by to velké odříkání, ale je to zároveň můj velký sen. Chci vybudovat o jachtingu v Česku podvědomí a přilákat partnery, kteří by se chtěli na mé cestě podílet. Už teď mě velice těší, že se povedla navázat spolupráce se skikrosařem Tomášem Krausem a Jiřím Tichým.

líbil se ti článek?