Tři medaile, nebo víc? Hokej bude na Olympijských hrách mládeže slavit

Tři medaile, nebo víc? Hokej bude na Olympijských hrách mládeže slavit

Články

Nejméně tři medaile získají čeští hokejisté a hokejistky na Olympijských hrách mládeže v soutěžích mezinárodních týmů tři na tři. O zlato si zahrají brankář Štěpán Maleček a mezi ženami Zuzana Trnková. Souboj o bronz pak čeká Barboru Bartákovou. Do zápasu o třetí místo se proti sobě postaví Dominik Pavlata a Matyáš Šapovaliv. O medaile se v Lausanne hraje ve středu 15. ledna po poledni.

„Úžasný! První třetina vypadala beznadějně, docela nás přehrávali, ale pak se to celé obrátilo a je to euforie,“ říkal brankář zeleného týmu Štěpán Maleček těsně po postupu do boje o zlato. V semifinále proti týmu v černých dresech s Dominikem Pavlatou nedostal žádný gól, a tak mu při rozhovoru jeden ze spoluhráčů křičel za zády: „Yeah! Best goalie in the Czech Republic!“ Tedy nejlepší gólman v České republice.

Finálové souboje proběhnou ve středu v Lausanne od 13:30, na druhé polovině hřiště se ve žlutém týmu hokejistek pod vedením slovenské trenérky Diany Kosové představí česká hráčka Zuzana Trnková. „Než jsme nastoupily, byla jsem hodně nervózní, protože předchozí dva zápasy jsme prohrály. Ale když jsme začaly, trenérka nám říkala, že máme zhluboka dýchat, mít hlavu nahoře a když dostaneme gól, tak se z toho nezhroutit.“

Když vás hokej baví

A dopadlo to dobře, Trnková má jistou medaili. Ovšem s finálovým soupeřem v černých dresech „žluté hvězdy“ ve skupině prohrály. „Tak doufám, že to bude odveta a vyhrajeme. Musíme si hodně nahrávat a přehrát je, protože ony jsou fakt dobré, přenechávají si puk, přihrávají si a jsou rychlé,“ dodala Trnková, kterou spolupráce v mezinárodním týmu baví. „Můžeme si popovídat se všemi, máme vzpomínky a když stoprocentně budeme mít medaili, je to ještě lepší.“

Český hokej bude získá „placku“ i v souboji mužských týmů o bronz, ačkoli to zároveň pro jednoho z hráčů bude trpčí zkušenost. O třetí místo totiž budou hrát Dominik Pavlata v týmu v černých dresech proti Matyáši Šapovalivovi v týmu v hnědých dresech. „Na začátku turnaje jsem nečekal, že bychom se mohli dostat až do semifinále. Když vyhrajeme bronz, budeme spokojení,“ řekl Šapovaliv.

Zápas o třetí místo čeká také Barboru Bartákovou, jejíž tým promarnil slušné vedení proti soupeřkám v černých dresech. „Vyhrávaly jsme 5:2 a najednou to bylo 6:10. Asi hrály líp. Škoda. Ale ani jsme nečekaly, že postoupíme ze skupiny. Celou dobu jsme byly sedmé a najednou se to obrátilo. Máme skvělou partu a navzájem si pomáháme. Chtěly bychom zkusit uspět, přeci jen mít placku z olympiády je dobré,“ řekla Bartáková.

Foto:OIS