Třetí placka pro Seemanovou! A bronzový Minařík zvládl záludnou otočku

Třetí placka pro Seemanovou! A bronzový Minařík zvládl záludnou otočku

Články

Nic není nemožné! Na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires to dokazuje česká plavkyně Barbora Seemanová – dvě zlaté a jedna bronzová medaile, navrch český rekord na trati 100 m volný způsob. Druhé zlato přidala osmnáctiletá Češka v závodu na 50 m volný způsob. Zkraje jara se přitom potýkala s mononukleózou. „Mohla to být tři zlata,“ smála se, ale vzápětí dodala: „Ne, olympiáda nemohla být lepší. Je to pro mne výsledkově nejlepší a největší akce kariéry.“ Bronz pak vybojoval rychlostní kanoista Jiří Minařík.

Seemanová startovala jako nejmladší členka české výpravy už na olympijských hrách v Riu. Nabité zkušenosti zúročila nyní na juniorských hrách v Buenos Aires. Olympijská bilance zlato-bronz-zlato mluví za vše.

„Těchto medailí si cením hrozně moc. Je to nejvýš postavená soutěž, kde jsem kdy byla a uspěla. Sešla se tu světová konkurence. Nebyla tu sice holka, která vyhrála juniorský svět, ale byly tu zase jiný holky, které na něm nestartovaly,“ prozrazuje česká kraulařská hvězda. „Ty časy byly neuvěřitelné a ta dvoustovka by časem stačila třeba na finále dospělých na mistrovství Evropy.“

Její výkon je umocněn právě tříměsíčním tréninkovým výpadkem, který měla kvůli mononukleóze.

Minařík a záludná otočka

V poslední obrátce ještě stále nebylo jisté, kdo je rychlejší. Česká nebo maďarská loď? Závody se zatáčkou. Úkaz, který na světovém poháru neuvidíte. Jiří Minařík ale v dramatickém finiši netradičního závodu v rychlostní kanoistice dojel třetí a zajistil České republice v pořadí osmou medaili z Olympijských her mládeže 2018. Medailově tak navázal na svůj úspěch z loňského Evropského olympijského festivalu mládeže.

„Bronzové medaile z tohoto závodu si moc cením. Tento soutěžní formát jsem jel poprvé v životě a bylo to hodně těžký,“ přiznává Minařík.

Kanoisté na Olympijských hrách mládeže musí místo klasického závodu rychlostní kanoistiky zajet trať ve tvaru ležaté osmičky a tím pádem musí udělat i dvě obrátky. Navíc proti sobě nastupují dvě lodě vyřazovacím systémem.

Radost z dalšího cenného kovu, a speciálně z kanoistky, měl také šéf české olympijské mise Martin Doktor. „Já osobně kdybych měl jet na takové vodě, tak jsem z toho rozhozený rok dopředu, protože tam byly fakt velký vlny. Naučit se v tom reagovat, a ještě zatáčet není nic jednoduchého,“ zhodnotil dráhu pro kanoisty dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty.