Trénovat střelbu na olympiádu v nouzovém stavu? Jde to i v obýváku!

Trénovat střelbu na olympiádu v nouzovém stavu? Jde to i v obýváku!

Články

Sportovci musí být v současné době velice flexibilní. Kvůli celosvětové pandemii jsou odkázáni na domácí trénování. Sportoviště jsou po celé České republice uzavřená, a pracovat na sobě tak mohou olympionici v bytě nebo na zahradě. Fyzická příprava ještě není problém, ale co třeba takové pilování střelby?

Když se rozhodla trénovat, byt si proměnila ve střelnici. Před lety stříbrná medailistka z Atén Lenka Marušková předváděla, jak se v pražském panelákovém bytě připravuje na olympijské hry. „Přes otevřené dveře z místnosti do místnosti mám ideální vzdálenost na domácí trénink, dokonce ještě s rezervou. Samozřejmě jde o vzduchovou pistoli,“ smála se tehdy sportovní střelkyně.

V obýváku by klidně mohla pálit i z malorážky. Při své mušce by díru do zdi či nábytku určitě neudělala. Jenže to nešlo kvůli sousedům. Hluk při střílení je totiž moc velký. „To bych asi hodně rychle skončila na ulici.“

V domácích podmínkách se připravoval i stříbrný medailista z olympiády v Melbourne 1956 Otokar Hořínek. „Ze začátku jsem mohl na střelnici jenom v neděli, protože jsem pracoval jako elektromechanik a údržbář v Oděvním podniku Prostějov a tehdy se chodilo do práce i v sobotu. Tak jsem střílel doma. Dali jsme kolečko na kredenc, osvětlili jsme ho a zkoušel jsem ho zaměřovat. To byl můj trénink.“

V současnosti je odkázán na cvičení střelby v malém bytě pár moderních pětibojařů Eliška Přibylová a Ondřej Polívka. „Máme tu i laserovou pistoli a terč. A celé se to odehrává v obýváku, který má asi tři metry,“ upozorňuje Přibylová, která s Polívkou doma i šermuje.

Velká olympijská naděje puškař Filip Nepejchal to má horší. Střelnice po celé republice jsou uzavřeny. „Zatím jsem doma v Kolíně a místo ostrého tréninku, který jsem měl mít na střelnici, si cvakám doma naprázdno. Čekám, až se zase v Plzni otevře střelnice a budu se moct vrátit do plného tréninku,“ těší se Nepejchal.

Olympijský vítěz z Pekingu ve střelbě na trap David Kostelecký střelbu netrénuje vůbec. „Kdybych vytáhl zbraň v domě nebo na zahradě, sousedi by mi to asi neodpustili,“ pousmál se zkušený olympionik.

A zoufá si i Kosteleckého kolega Jakub Tomeček, který se specializuje na disciplínu skeet. „Čert vem nudu, zavřené restaurace, kina a podobně. I ten deficit sociálního kontaktu bych přežil. Když je ale něco, okolo čeho se točí každý den, posledních 15 let tvého života... Chybí mi stříleníčko, moc moc. Chybí mi to bum a vůně střelného prachu.“