Trenérka a svěřenkyně. Oštěpařky pomohly postupu do finále!

Trenérka a svěřenkyně. Oštěpařky pomohly postupu do finále!

Články

Nikoliv. Nikol Ogrodníková nemění profesi. Dnes si ale česká oštěpařka a úřadující vicemistryně Evropy vyzkoušela novou roli. Na Evropských hrách si nechala povýšit akreditaci a stala se z ní na závod její kolegyně Ireny Šedivé trenérka, která smí do sektoru. A obě svými „výkony“ pomohly k druhému místu v osobnímu rekordu 61,03 metru a postupu celého českého atletického týmu ze třetího místa do pátečního finále závodu Dynamic New Athletics v Minsku.

Trenér Jan Železný byl proti, aby jeho svěřenkyně vůbec do Minsku odjela. Nakonec se nechal zlomit a nechybělo moc a Šedivá splnila limit na mistrovství světa, který je o půl metr dál. „Já jsem asi naštvaná, v třetím pokusu jsem si věřila, že to pošlu ještě dál, ale nechala jsem se strhnout a hodila jsem to jak kámen,“ překvapila Šedivá kritikou. „Mně tyhle akce svědčí, atleti se vzájemně podporují, jsme tým. Systém je trochu crazy, ale je to zkušenost,“ uvedla.

Oštěpařky se pochlapily

Šedivá měla štěstí, neboť na stadion Dinama Minsk se snášel každou chvíli intenzivní déšť. Její soutěž zasáhl ale až v posledním pokusu. „To bylo v pohodě, jak je teplo, tak to nevadí,“ prohlásila. Naopak skutečnost, že česká atletika má spolu s Barborou Špotákovou letos tři oštěpařky přes 61 metrů, ji těší. „Jsme se pochlapily, poslední roky házeli jen kluci, tak snad ukážeme i s holkama nějakou show,“ těšila se.

Už při cestě do Minsku měly oštěpařky jasno, že ve čtvrtfinále bude házet Ogrodníková a v semifinále Šedivá. Nyní se dohodly, že i v pátečním finále nastoupí Šedivá. A mohly se domluvit hned na ploše, neboť Ogrodníková plnila roli trenérky. „Já jsem si nejdřív myslela, že se tam schovám za sektor, ale Irča na mě mávala, že chce pomoct s rozběhem. Snad jsem jí byla trochu nápomocná, ale snažila jsem se jí spíš ničím nezatěžovat. Užívaly jsme si to,“ říkala Ogrodníková.

Ruka ji v sektoru nesvrběla. „Měla jsem to tak nastavené, dávala jsem jí jen malé technické rady, o které si řekla, ale hlavně jsem ji nechtěla znervózňovat,“ pousmála se dnešní trenérka. „Byl to zvláštní pocit tam stát jako trenér.“

Foto: ČOV/Václav Pancer