Trendu naproti. Olympijská vítězka Emmons se připravuje na novou výzvu

Trendu naproti. Olympijská vítězka Emmons se připravuje na novou výzvu

Články

Už tři roky profesionálně nestřílí, zkušenosti nasbírané (nejen) na třech olympiádách ale Kateřina Emmons předává dál. Aktuálně se chystá na roli střelecké konzultantky u mužského biatlonového týmu. Stejně jako její manžel Matt.

Jen s tím rozdílem, že Matt Emmons už nějakou dobu na střelbě spolupracuje s americkými biatlonisty. Kateřina se zase bude snažit lépe připravit Michala Krčmáře, Ondřeje Moravce a spol.

„Biatlon jsou vlastně dva spojené sporty. Trend v posledních letech je takový, že týmy spolupracují s bývalými sportovci, kteří jim buď ve střelbě nebo v běhu zkouší pomáhat,“ říká Kateřina Emmons.

A tak třeba Francouzům radí na střelnici Franck Badiou (stříbro z LOH v Barceloně 1992), Italům zase Nicollo Campriani, který na olympiádách v Londýně a v Riu posbíral dohromady tři střelecká zlata.

Emmons dodává: „Na biatlonisty je hrozný tlak, aby byli vynikající v obou disciplínách. Pak je ale na trenérech, aby sportovci oboje dali dohromady. Češi se snaží, aby to přesně tak bylo. I proto mě oslovili.“

Nejprve vlastní trénink

Spolupráce se oficiálně upekla v létě, hlavní šichta ale Kateřinu teprve čeká. Podzim si vyhradila na vlastní trénink – chce si co nejvíce „osahat“ biatlonovou pušku a zjistit její specifika. Až pak se do nové role naplno ponoří.

„Spoustu biatlonistů má specifický styl. Chci si s každým z nich sednout a osobně to probrat. Pár střeleckých věcí už bych mohla aplikovat teď, ale potřebuji ještě trochu času. Bude to dlouhodobá záležitost.“

Po Evropě ale s týmem jezdit nebude, kvůli čtyřem dětem by to časově nezvládla. Možná se otočí na některém ze závodů Světového poháru, ale předem nic neslibuje. I proto, že ve stejné roli působí i její manžel a doma se musí vystřídat u hlídání.

„Proto nejsem oficiálně vedená jako trenérka, která by s týmem byla pořád. Stejně jsem to říkala i Ondrovi Rybářovi, který mě pochopil. S týmem se každopádně budu chtít pravidelně scházet. Už se tak párkrát stalo, teď by se ta frekvence měla ještě zvyšovat.“

Takhle Katka vybojovala zlato na olympiádě v Pekingu