Trable vzpěrače Orsága při nakupování: vítězí volná trička a tepláky, džíny jedině na míru

Rozhovory
Rozhovory
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Když si před odletem na olympiádu v Riu přišel vyzvednout olympijskou kolekci oblečení, u převlékací kabinky si zoufal. Až na výjimky mu nesedělo skoro nic. „Tradiční problém, už jsem zvyklej,“ říká postavou široký vzpěrač Jiří Orság. V šatníku má hlavně volná trička a věci šité na míru, v klasickém obchodě totiž dvojnásobný účastník olympiády téměř nic nesežene.

V prostorách České národní banky, kde se v pondělí konalo Fórum Duální kariéry pro sportovce a jejich život po kariéře, stál ve sportovních teplácích. Jiné kalhoty totiž přes široká stehna v podstatě nemá šanci obléct.

„Většinou je natáhnu ke kolenům, ale dál ani ťuk,“ směje se. „Třeba džiny si musím nechat šít, to samé kalhoty k obleku. Ale neřeším to. Smířil jsem se s tím, že nejsem úplně konfekční typ a je mi skoro jedno, co mám na sobě. Chci se v tom hlavně cítit pohodlně.“

Polovinu kolekce do Brazílie si musel nechat zvětšit a přiletěla mu z Česka až dodatečně. Totéž řešil již před hrami v Londýně. „Vždycky to avizujeme předem, ale nikdy to oblečení není tak velké, jak potřebuji,“ posteskne si.

Silákem už jako dítě

Přes 120 kilogramů vážící vzpěrač byl pořízkem odmala. Jako novorozeně měl téměř pět kilo, v jedenácti letech šedesát a po základní škole už vážil přes metrák.

Ač vzrůstem poměrně malý (181 cm), koncentruje veškerou sílu v rukou, ramenech či právě nohách. Soutěží v kategorii nad 105 kilogramů – na olympiádě v Londýně byl sedmý, v Riu osmý.

Sílu jako malý využíval při práci na statku, kde s rodiči bydlel. Dnes si ve volném čase nehraje na stěhováka ani tahače kamionů, vybije se hlavně v posilovně a dál nemá potřebu svoji přednost demonstrovat.

Občas ho přesto někdo ze srandy vyzve na páku nebo jinou silovou disciplínu, Orság však většinou odmítá.

„Dříve jsem do toho šel, teď už nechci riskovat. Třeba páka není můj obor, zabírají při ní úplně jiné svaly. V hospodě jsou lidi, kteří by mě možná i porazili, ale vyhýbám se tomu, protože je u toho celkem riziko zranění.“

V posilovně nebo ve vzpěračské hale trénuje od pondělí do pátku několik hodin. Piluje hlavně dřepy s činkou, mrtvé tahy a speciální vzpěračské cviky.

A jeho rekordy? V nadhozu 239 kilogramů, ve dvojboji (součtu trhu a nadhozu) 426 kg. Na dřep (s činkou na ramenou) se chlubí hodnotou 325 kilo.

líbil se ti článek?