TOP 5 památných českých čtvrtfinále. Připomeňte si je

Články

Dvakrát po sobě nepřešli čeští hokejisté na mistrovství světa přes čtvrtfinále, jindy ale právě v prvním vyřazovacím zápase odstartovali svoji cestu až k medaili. Jaká byla ta nejpamátnější čtvrtfinále na MS? Vybrali jsme pět z nich.

MS 2005, odplata Američanům

Česko čeká ve čtvrtek stejný soupeř, s nímž se ve čtvrtfinálové fázi turnaje potkává skoro pravidelně. V Praze v roce 2004 zmrazili Američané české publikum triumfem po nájezdech, rok nato ve Vídni se ale Čechům povedla odplata. A celé mistrovství nakonec i vyhráli.

S USA prohrávali po dvou třetinách 0:2, góly obránců Marka Židlického a Jaroslava Špačka poslali zápas až do nájezdů. V nich rozhodl bekhendovým blafákem Martin Ručinský.

MS 2006, vítězná přetahovaná s Ruskem

Zbyněk Irgl vstřelil v prodloužení možná jeden z nejpamátnějších vítězných gólů národního týmu, když si hned po buly položil brankáře Sokolova a puk pod ním procpal do brány. Češi tehdy v Lotyšsku vyhráli 4:3 a poslali Rusko domů. V semifinále pak porazili i Finsko a po finálové prohře se Švédskem skončili stříbrní.

MS 2010, nájezdy jako český trumf

Mohla to být ostuda, blamáž. Čechům před osmi lety hrozilo, že poprvé v historii nepostoupí do čtvrtfinále. Klíčové zápasy ale zvládli a brali senzační zlato.

Ve čtvrtfinále šli jako outsider na Finsko a hned v první minutě dostali gól. Jakub Klepiš srovnal až ve třetí třetině, v nájezdech potom trefil český postup Jan Marek.

MS 2011, Jágrův hattrick

Zase proti Americe. Tentokrát si ovšem Češi postup s přehledem pohlídali. V bratislavské hale narvané českými fanoušky zvítězili hladce 4:0 po famózní produktivitě elitních útočníků.

Jaromír Jágr dal první hattrick v národním týmu, jeho centr Tomáš Plekanec mu na dva góly přihrál a jeden sám dal. Pár dnů nato se slavil český bronz, v bitvě o něj porazilo Česko v nádherném zápase 7:4 Rusy.

MS 2015, čtvrtfinálový vrchol mistrovství

Znovu po jedenácti letech se hrál šampionát v Česku a opět posunul rekordní diváckou návštěvnost. Domácí skončili ve skupině třetí a šli na Finsko, přes které postoupili v jednom z nejkrásnějších zápasů celého mistrovství.

Češi vyhráli 5:3, vítězný gól dal čtyři a půl minuty před koncem Jágr a vyprodaná hala se otřásala v základech. Česká televize pak svůj dokument z mistrovství pojmenovala 741 690 diváků + 1 Jágr.

Jen medaile chyběla… V semifinále prohráli Češi s Kanadou, v zápase o bronz s Amerikou a skončili čtvrtí. Zlato v Praze opět získali Kanaďané.