TOP 5 atletických hvězd, které sledovat na Zlaté tretře v Ostravě

TOP 5 atletických hvězd, které sledovat na Zlaté tretře v Ostravě

Články

Po devíti letech bez fenomenálního sprintera Usaina Bolta, i tak se ale na Zlaté tretře představí řada vynikajících atletů. Vybrali jsme pět jmen, které se vyplatí na ostravském mítinku sledovat. Hlavní program startuje ve středu od 16:00, fandit můžete u obrazovek ČT sport a Radiožurnálu.

Justin Gatlin, 100 metrů

Úřadující mistr světa, velká sprinterská ikona, ale také muž s dopingovými zářezy. V Ostravě se Američan Gatlin představí potřetí, v roce 2014 tam vyhrál stovku za 9,86 vteřiny.

Je mu už 36 let, ale stále zvládne zasprintovat pod deset vteřin. V Ostravě bude lákat (nejen) jeho souboj s druhým mužem letošních tabulek Michaelem Rodgersem, jenž nedávno na Odložilově memoriálu v Praze zvítězil časem 9,92.

Dafne Schippersová, 200 metrů

Ženská dvoustovka bude díky ní poutat extrémní pozornost. Blonďatá kráska z Nizozemska je novou vládkyní této distance – na dvoustovce drží evropský rekord s hodnotou 21,63 vteřin.

V Ostravě poběží poprvé v kariéře a brousí si zuby na více než třicet let starý rekord mítinku legendární Jarmily Kratochvílové, která v roce 1981 zdolala dvoustovku za 22,07. Na loňském mistrovství světa v Londýně brala Schippersová zlato časem 22,05.

Jakub Vadlejch, oštěp

Zřejmě největší česká naděje. Vadlejch má letos v oštěpařském sektoru vynikající formu a na Zlaté tretře plánuje útočit na hranici 90 metrů. Na Odložilově memoriálu hodil 89,02.

Velkým favoritem na vítězství je ale jeho konkurent z Německa olympijský vítěz Thomas Röhler, který na začátku června jako osmý oštěpař v historii překonal hranici 92 metru (92,06).

Tomas Walsh, koule

„Soutěž koulařů bude letos obzvlášť zajímavá. Walsch má neskutečnou fazonu, těším se na parádní show,“ uvedl bývalý oštěpař Jan Železný, dnes ředitel mítinku.

Novozélanďan Walsch je úřadujícím mistrem světa a bronzovým z Her v Riu. Na Tretře chce přehodit 22 metrů, stejné plány má však i Američan Ryan Crouser. Oba mohou útočit na rekord mítinku z roku 2017 s hranicí 21,77. Mezi favority se řadí i český herkules Tomáš Staněk, ten však stále není zcela fit po zranění.

Pavel Maslák

Na Zlaté tretře si dal za cíl zlepšit své sezonní maximum, které činí 45,73 vteřin. V Ostravě má vždy extra motivaci, neboť pochází z nedalekého Havířova. Na čtvrtce je letos zatím ze všech nejrychlejší Abdalelah Haroun z Kataru s časem 44,35.

Čtyřstovka bude jednou z ozdob mítinku. Ale nejen kvůli domácímu Maslákovi. Na startu totiž bude i trojskokan Christian Taylor, mimořádně všestranný atlet. Na Tretře by se mohl poprvé v kariéře dostat pod 45 vteřin.