Tokio hostilo první mezinárodní závody v Japonsku od odložení olympijských her

Tokio hostilo první mezinárodní závody v Japonsku od odložení olympijských her

Články

Třicítka gymnastů ze tří kontinentů na ploše a s nimi dvě tisícovky fanoušků v ochozech. Japonské Tokio, dějiště nadcházejících olympijských her, zažilo první mezinárodní sportovní klání od odložení her na rok 2021. Gymnasté z Japonska, Číny, USA a Ruska spojili síly v týmech „Přátelství“ a „Solidarity“ při přátelské soutěži v tokijské hale Jojogi postavené pro olympijské hry v roce 1964.

Diváci rozsazení ob sedadlo měli roušky a pouze tleskali, fandění se měli zdržet. Ale když cvičil jejich hrdina Kohej Učimura na hrazdě, jásali nad jeho představením. Trojnásobný olympijský vítěz závodil poprvé po dvou letech, během nichž ho trápila zranění. V přátelské soutěži, kde se týmy nedělily podle národnosti a sčítaly se tři nejlepší výsledky na jednotlivých nářadích, vyhrálo jeho družstvo „Solidarita“. „Je důležité připravovat se na olympijské hry, ale také lidem dát naději a sny,“ řekl Učimura.

Soutěž proběhla díky přísným hygienickým opatřením včetně pravidelného testování, které u nikoho neprokázalo nákazu nemocí COVID-19. Sportovci si místo obvyklých gratulací jen ťukli pěstí, navzájem si předávali medaile. Diváci procházeli měřením teploty. „Myslím, že tahle soutěž ukázala, že olympijské hry mohou proběhnout a měly by se konat,“ řekl mistr světa ve víceboji Nikita Nagornij.

Po velkém testování na stadionu v Jokohamě byla gymnastická soutěž dalším krokem v přípravách olympijských her i v době pandemie. Japonci již otevřeli některá olympijská sportoviště, včetně nové plavecké haly. Řeší, jak zmírnit platná pravidla pro příjezd cizinců, aby sportovci mohli v Japonsku před olympijskými hrami trénovat a soutěžit. Testovací soutěže by se mohly znovu rozběhnout v březnu.

„Dokazujete, že sportovní soutěže se dají organizovat bezpečně při dodržování nařízení. Dodáváte nám víru v přípravě na další sportovní akce, zejména s ohledem na odložené olympijské hry,“ vzkázal účastníkům gymnastické soutěže prostřednictvím videa prezident Mezinárodní olympijského výboru Thomas Bach, který by měl v brzké době do Japonska zavítat osobně.


Foto: Getty Images