Tohle v rodině chybělo. Prskavec vyjel bronz i pro otce, který v Sydney neuspěl

Tohle v rodině chybělo. Prskavec vyjel bronz i pro otce, který v Sydney neuspěl

Články

Jeho objetí bylo silné a tak trochu ukrýval slyzy štěstí. „On už to na mě prásknul,“ smál se o chvíli později Jiří Prskavec starší – otec a trenér českého kajakáře a teď už také bronzového olympijského medailisty Prskavce mladšího. Otec kdysi marně sahal po olympijském kovu. „Táta byl strašně smutnej, když přijel ze Sydney, měl top formu a nedokázal to tam předvést, vzpomíná třiadvacetiletý kajakář.

Pamatuje si to dobře, i když mu bylo teprve sedm let. V roce 2000 jel Jiří Prskavec starší v životní formě na olympiádu do Sydney. Doma ho sledoval i jeho malý syn s babičkou... Tehdy byl jeden z nejrychlejších závodníků, jenže pak přišla chyba v kombinaci a skončil na 13. místě.

„Pro něj to tenkrát bylo strašně bolestný. On nebyl takový profík, jako jsme dneska my. Cestoval přes zimu do Austrálie, aby tomu dal maximum. Neklaplo to a přijel hrozně smutnej,“ líčí Prskavec šestnáct let staré vzpomínky. „Na tuhle metu jsme v rodině dosud nikdy nedosáhli. Je to i tátův úspěch, že jsem to tady dokázal já.“

Děti ve školce nechápaly

Kromě otce bývala kajakářkou i maminka Marcela, Jířovi byla tato cesta souzena, ale do lodě ho jako malého moc přemlouvat nemuseli. „Ve čtyřech letech jsem jezdil s mámou na klíně po Vltavě a od školky jsem říkal, že budu profesionální kajakář. Děti to nechápaly, že to přece není povolání,“ vzpomíná.

Chtěl být jako táta, ale zároveň se lišit. „On je v lodi hroznej nervák. V životě jsme si hodně podobní, ale na vodě jsme úplně jiní,“ říká Prskavec mladší. S tím jeho otec po bronzové jízdě v Riu souhlasil. „Jířa si prostě řekl, že je to jeho den a nepřipouštěl si neúspěch. Nějak to v sobě má víc než my s Marcelou,“ smál se Prskavec starší.

„Tlak na něj byl obrovský a Jirka zaslouží obrovské uznání, že to zvládl. Na svůj věk si s tím poradil víc než dobře,“ dodal otec. Bronz je nakonec pro mladého kajakáře velkým zadostiučiněním a úlevou po vysokých očekáváních, která ho obklopovala ze všech stran, včetně otce. Že já jsem vyjel medaili při tak velkém tlaku? Sydney se nám vrátilo i s úroky,“ povídal první český medailista v Riu. Znamená to pro nás moc, asi to v tuhle chvíli ani nedokážu slovy říct."

Velkolepé přivítání bronzového Jíři Prskavce v olympijském domě v Riu 2016