Tenistka Šafářová se chystá na porod. V létě podpoří Olympijský festival v Brně

Tokio 2020
Tokio 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

V Tokiu svůj olympijský bronz z Ria 2016 obhajovat nebude, ale vůbec jí to nemrzí. Tehdy ho tenistka Lucie Šafářová vybojovala ve čtyřhře s parťačkou Barborou Strýcovou. V příštím roce se nejen kvůli mateřským povinnostem pasuje do role fanouška. Olympijskou atmosféru si však ujít nenechá – užívat si ji bude v Brně v rámci Olympijského festivalu. „Tahle myšlenka se mi strašně líbí,“ říká někdejší pátá žena světového žebříčku v singlu a světová jednička v deblu.

V době olympijských her v Tokiu 2020 bude mít už půlroční holčičku. „Věřím, že mě na festival pustí, že vše půjde dobře. Navíc mi pomůže maminka,“ usmívá se Šafářová. „A já se těším, že budu moct přispět k tomu, že návštěvníci k té olympijské atmosféře také přičichnout. Já mám krásné vzpomínky z olympiády v Riu. Tehdy jsme my tenisté nemohli na festivaly přijet, protože jsme pokračovali na další turnaj. Co ale vím od ostatních sportovců, tak si to skvěle užili.“


Šafářová očekává příchod nového člena rodiny ještě před Vánoci. „Uvidíme, kdy to přijde, a jak a kde budu Vánoce trávit,“ říká se smíchem. „Vše je ale nachystané, nějaké cukroví jsem s rodinou také napekla. I předporodní kurz mám za sebou, snad vše proběhne tak, jak má.“

Těšte se na novinky

Brněnský olympijský festival se rozdělí na dvě zóny – první bude zahrnovat sportovní areál SKP Kometa, kde vznikne na přelomu července a srpna multifunkční prostor s několika desítkami profesionálních sportovišť a odehraje se zde i Mezinárodní turnaj olympijských nadějí v rugby. Ochladit se v parných dnech budou moci návštěvníci Olympijského festivalu ve vedlejším areálu koupaliště Riviéra. V této tzv. druhé zóně budou probíhat například kurzy plavání, zápasy ve vodním pólu a výuka nasedání na závodní skif. 1. a 2. srpna břehy brněnské přehrady zaplní jachty, kanoe a paddleboardy.

Novinkou Olympijského festivalu bude speciálně vytvořená edukační zóna zaměřená na historii a současnost olympijských her, olympijské hodnoty a příběhy českých sportovců. Na přípravě obsahu se podílí studenti Masarykovi univerzity v Brně. Poprvé také nabídne příměstské tábory pro děti.

S projektem Olympijského festivalu přišel Český olympijský výbor v roce 2014 – tehdy šlo o Olympijský park Soči – Letná. „Licenci na projekt má nyní Mezinárodní olympijský výbor, který tomu dodal pravidla. Jsme rádi, že se toho tak ujal, další rozvíjení ale stále konzultuje s naším českým výborem,“ vysvětluje Petr Graclík, generální sekretář ČOV. „Vytvořili jsme pro ně například manuál, který je k dispozici v několika jazycích a zahraniční pořadatelé se tak podle něj můžou řídit.“

Foto: Igor Zehl

líbil se ti článek?