Tenhle trik je vyšší level. Parťačka Pančochové jde do olympijské sezony s trumfem

Tenhle trik je vyšší level. Parťačka Pančochové jde do olympijské sezony s trumfem

Články

Víte, co je to double backflip? Zjednodušeně dvojité salto vzad, ale pro lepší představivost mrkněte na video níže. O víkendu na Světovém poháru v čínském Pekingu by ráda tuhle šílenost předvedla Kateřina Vojáčková, jedna z freestyle snowboarďaček v týmu Šárky Pančochové.

„Je to celkem unikát, u holek se takový trik pořád moc nevidí. Dalo by se to spočítat na prstech jedné ruky,“ říká Přemysl Vida, trenér freestyle reprezentace. „Kačka se potřebovala naučit nějakou pecku před olympijskou sezonu. A tohle by mohlo hodně bodovat.“

Snowboardisté mají za sebou parádní předsezonní soustředění na Novém Zélandu a v Japonsku, kde mimo jiné naskákali řadu tréninkových triků do obřího nafukovacího polštáře. To nejlepší si pak zkouší skákat na ostro.

„Nejdříve je potřeba dostat trik pod kůži co se odrazu a vzduchu týče. Když tohle jde, přesouváme se na sníh pilovat dopad,“ upřesňuje Vida.

Něco se uchytí, něco ne. A něco je hodně na riziko.

Double backlflip Vojáčkové by mohl být tím prvním případem. „Kačka ve vzduchu překonala prvotní strach a do bagu to skákala slušně. Pak už to odjela i na sněhu. Blbé je, že jakmile člověk ve vzduchu udělá chybu, tak to u zrovna u tohodle triku skoro nemá šanci zastavit.“

Na druhou stranu, pokud všechno klapne, má na Svěťácích velkou šanci na postup do finále. Tak zásadní může jeden zdařilý trik v bodování být.

„Obecně se úroveň ježdění u holek dost posunula. Skáčou věci, které kluci dávali tři čtyři roky zpátky. Je fajn, že se v týmu Kačka spolu s Šárkou Pančochovou vzájemně motivují, to je vždycky dobře. Šárka teď mimochodem trénuje rotaci 1080 stupňů, to je mnohem náročnější na odjezd,“ popisuje kouč.

Cílem jeho svěřenců je pochopitelně únorová olympiáda. Pančochová s Vojáčkovou k ní mají dobře našlápnuto, Petr Horák mezi muži bude muset ještě zabojovat. „Žádný stres. Je to pro nás zábava na sněhu, nechceme si něco vtloukat do hlavy. Uvidíme, jak to dopadne.“

Foto: Přemysl Vida

Podívejte se na double backflip v podání Kačky Vojáčkové!