Talenti z Odznaku všestrannosti míří výš. I na mládežnickou olympiádu

Talenti z Odznaku všestrannosti míří výš. I na mládežnickou olympiádu

Články

Od plnění disciplín Odznaku všestrannosti Sazka olympijského víceboje na základní škole až mezi evropské a světové hvězdy. I taková může být sportovní cesta mladých talentů. Dokazují to příběhy dálkaře Tomáše Kratochvíla a oštěpařky Hany Hájkové.

„Odznak všestrannosti mi v začátcích hodně dal v tom, že jsem rozvíjela pohyblivost celého těla. V oštěpu jsem díky ostatním disciplínám získala sílu v nohou i švih,“ popisuje Hájková.

Kromě republikového finále, které je vyvrcholením sezony pro žáky zapojené do projektu, se talentovaná oštěpařka zúčastnila i Olympiády dětí a mládeže a atletického mistrovství Evropy do 17 let v Maďarsku. „To byl pro mě zatím největší úspěch,“ říká. „Byl to skvělý zážitek a vzpomínka na celý život.“

Tomáš Kratochvíl, mimochodem rekordman z Olympiády dětí a mládeže před dvěma lety (skokem 724 centimetrů překonal 75 let starý rekord), se díky Odznaku začal naplno věnovat atletice.

Do té doby totiž váhal, jestli u něj zvítězí florbal, nebo právě atletika. „A Odznak mě utvrdil v atletice. Zatím rozhodně nelituji,“ usmívá se.

Kratochvíl prošel všemi olympijskými akcemi pro mladé sportovce – začal na Odznaku, skákal na Olympiádě dětí a mládeže, Evropském olympijském festivalu a v říjnu letí do Argentiny na Olympijské hry mládeže (YOG), vrcholnou akci pro sportovce do 18 let.

Setkání s olympioniky

„Těším se dost, bude to obrovská zkušenost. Je to pro mě vrchol sezony i dosavadní kariéry. A cíle? Jen ty nejvyšší. Ale konkrétně nechci prozradit, abych to nezakřiknul.“

Na každoroční republikové finále, které se letos v Brně koná ve čtvrtek 7. a pátek 8. září, mají oba sportovci jen ty nejlepší vzpomínky. „Moc se mi líbila celá organizace, která se rok od roku zlepšovala. Díky moderování, slavnostnímu nástupu nebo třeba zumbě jsme se mohli vcítit do kůže opravdu úspěšných sportovců,“ vzpomíná Hana Hájková.

„Já se finále účastnil několikrát a pamatuji si, že jsem se tam potkal i s opravdovými olympioniky Davidem Svobodou nebo Robertem Změlíkem, což byl zážitek,“ doplňuje Kratochvíl.

Přijďte se na republikové finále osobně podívat, zafandit sportovním talentům nebo získat podpis některého z přítomných olympioniků. Více informací ZDE.