Tajemná síla Sáblíkové aneb Jak se ze snů stává realita

Tajemná síla Sáblíkové aneb Jak se ze snů stává realita

Články

Dva roky plné trápení a bolesti definitivně hodila za hlavu. Nejprve v lednu získala stříbro na mistrovství Evropy ve víceboji v Collalbu, před měsícem se v Inzellu stala světovou šampionkou na tratích 3000 a 5000 metrů a před týdnem v Calgary ovládla mistrovství světa ve víceboji. Martina Sáblíková získala v Kanadě i jubilejní dvacáté zlato z MS a zároveň vytvořila světové rekordy na obou dlouhých tratích. Tím ale neskončila. Při finále Světového poháru totiž znovu vylepšila světový rekord na 3000 metrů, k tomu po dvanácté tento seriál ovládla.

3:52.02 – přesně taková je nová hodnota světového rekordu. „Další z neuvěřitelných sportovních víkendů. Byla jsem unavená, ale tým mi věřil. Spousta lidí psala. Trenér řekl, že na to mám. Tenhle čas je pro vás,“ napsala jednatřicetiletá rychlobruslařka na sociální síti.

Jiná liga

Do Salt Lake City přitom odjížděla unavená a říkala: „Výkony z Calgary mě samozřejmě ještě víc nakoply, na druhou stranu mi ten víkend vzal docela dost fyzických sil. Uvidíme, kolik mi jich zůstalo. Možná to tady na světový rekord někdo zkusí, ale já to nebudu.“

Sáblíková měla před závěrečným závodem v čele Světového poháru náskok jen 11 bodů na druhou Natalii Voroninovou z Ruska. V Salt Lake City byla ale největší soupeřkou české reprezentantky Nizozemka Esmee Visserová.

Zlatá medailistka z olympiády v Pchjongčchangu na trati 5000 metrů dokázala ve čtvrté rozjížďce zajet čas 3:54,023 a sebrala Sáblíkové traťový rekord. O deset minut později už ho ale měla nezastavitelná Češka zpět - Visserovou porazila o 1,99 sekundy.

Jako by probudila tajemnou sílu kdesi ve svém nitru. Od startu do cíle si jela svou ligu, ve které není pro jiné místo...