Střelecký bronzový den! Medailovou sbírku rozšířili ve vzduchovce Mazurová i Nepejchal

Střelecký bronzový den! Medailovou sbírku rozšířili ve vzduchovce Mazurová i Nepejchal

Články

Dva bronzy během jedné hodiny přidali do medailové sbírky českého týmu na Evropských hrách střelci Nikola Mazurová a Filip Nepejchal. Medailistka z juniorských evropských šampionátů získala ke třetímu místu ve vzduchovce i místo pro olympijské hry v Tokiu. Vítěz tří závodů Světového poháru a bronzový medailista z mixu ve vzduchovce Nepejchal po většinu finále vedl, avšak první pozici ztratil v závěru. Střelci tak získali na Evropských hrách již čtyři medaile.

Pondělí na střelnici v Minsku bylo nabité. V brokové části se odehrával mix v trapu za účasti šampiona olympijských i Evropských her Davida Kosteleckého, jeho parťáka Jiřího Liptáka i nadějných střelkyň Kateřiny Janečkové a Ziny Hrdličkové, které už v juniorském věku získávají na Evropských hrách zkušenosti mezi dospělými.

V hale pak ženy i muži bojovali o finále ve vzduchovce. Nikola Mazurová do něj prošla ze šestého místa. „Byl to pro mě hodně těžký závod. Neměla jsem dobrou stabilitu, hodně mi to tam lítalo, ale zvládla jsem to. Nicméně to pro mě byl náročný a hodně vydřený postup. Do finále jsem si dala jasný cíl nepustit žádnou velkou chybu. Říkala jsem si, že chci střílet rychle, svižně. Trefila jsem jednu horší devítku, ale byla jen jedna, stačilo to na třetí místo,“ líčila Mazurová.

Místenka do Tokia

Čtyřiadvacetiletá střelkyně však už v závěru boje o medaile věděla, že zároveň pro český tým vystřílela místo pro olympijské hry v Tokiu 2020. „Byla jsem fakt šťastná. Radovala jsem se, ale nechtěla jsem výsledek nechat být. I když je medaile spíš bonus ke kvalifikačnímu místu, třešnička. Možná je divné to říct, ale konkurence je neuvěřitelná, pořád nám snižují počty míst na olympiádě a dostat se na ni je těžší a těžší,“ vysvětlila Mazurová.

Nepejchal už měl jistotu olympijské kvóty. V Kvalifikaci byl druhý, ve finále dlouho vedl, ale nakonec skončil třetí. „Kvalifikaci jsem si vcelku užil až na jednu položku, kterou jsem nedokázal úspěšně zastřílet. Ale finále bylo celou dobu v nejistotě, neměl jsem úplně nejlepší střeleckou polohu a na konci se to projevilo a celé rozsypalo,“ popisoval Nepejchal. Usmíval se, ale přesto říkal: „Po závodě spíš převládá naštvání, popravdě bych se za některé rány kopl do zadku.“

V Minsku už však získal dvě bronzové medaile a navíc ho čeká závod v mixu v malorážce v leže a také individuální soutěž v malorážce na 3x40 ran. „Zatím je naše vystoupení výborné, tak snad to bude pokračovat,“ řekl devatenáctiletý Nepejchal.

Foto: ČOV/Václav Pancer