Šťastná třináctka padla v oštěpařském sektoru. Florian získal bronz v osobním rekordu

Šťastná třináctka padla v oštěpařském sektoru. Florian získal bronz v osobním rekordu

Články

Poslední den atletického programu, poslední disciplína s českým zastoupením. V hodu oštěpem, ve kterém má Česko dva světové rekordmany, zazářil další český talent. Martin Florian vybojoval na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires bronz, navíc v novém osobním rekordu 76,24 metru. Sbírku českých medailí tak navýšil na šťastných třináct.

„Cítil jsem se ve formě a věřil jsem si, takže tu medaili jsem i trochu čekal. Nikde jsem to ale raději neříkal, abych to nezakřikl,“ prohlásil Florian skromně. Od druhého místa, které obsadil domácí Gustavo Augustin Osorio, ho dělily jen čtyři centimetry. „Bylo to hodně těsný, ale říkám si, bronzová nebo stříbrná, já jsem teď neuvěřitelně šťastný. Trochu mě to mrzí, ale nevadí mi to,“ hodnotil těsný výsledek.

Šestnáctiletému mladíkovi věřil i reprezentační trenér Tomáš Purman. „Martinovi jsem to moc přál a jsem rád, že to vyšlo. Na finále se připravoval velmi zodpovědně. Celý den odpočíval a nabíral síly, aby mohl ukázat, co v něm je,“ vyzdvihl mladý talent Purman. Florian byl atletickým svazem titulován oštěpařským objevem roku. Disciplíně se totiž věnuje jen necelé dva roky a má za sebou oficiálně teprve první sezonu.

„Já jsem původně fotbalista, ještě do léta jsem pravidelně hrál za FK Jablonec. Hodu oštěpem jsem se začal pořádně věnovat až loni v září“ smál se Martin Florian, který svůj talent objevil náhodou. „Na školních závodech jsem házel krikeťákem a hodil jsem fakt daleko. Tak se mě učitelé ptali, jestli bych nechtěl zkusit hod oštěpem. No tak jsem to zkusil,“ pokrčil rameny bronzový medailista. Fotbalovou kariéru proto v létě pověsil na hřebík a nyní už má cíl vyhrávat jen v hodu oštěpem.

Foto:OIS